| anonim_4396 a întrebat:

Salut!
Caut si eu cum se numeste o chestie pe care am vazut-o la cineva.
Este un fel de tableta, insa pentru citit. Este cat 2 telefoane sa zic, la marime, iar ecranul este tehnologizat, dar nu e ca la telefon (zici ca te uiti la un ziar sau ca ai o foaie lipita acolo).
Stiu ca poti citi de pe ea punand pdf-uri acolo si cartile pe care vrei sa le citesti.
Aveti idee?

Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

De fapt, între timp or fi apărut și altele de care nu am auzit. În orice caz, e un ebook reader.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E-reader.

| NLS a răspuns:

E-reader.
Au ecrane speciale, cu tehnologie e-ink.
Consuma extrem de putina energie, (spre deosebire de ecranele LCD sau Amoled) si ofera un contrast si o luminozitate foarte bune, pentru situatiile cand te afli afara in soare.
Nu obosesc ochii aproape deloc.

Amazon Kindle sunt cele mai cunoscute, dar exista multe altele (Tolino, Barnes & Noble, Nook, Icarus, Kobo, Onyx, PocketBook, etc)

Pe multe poti vizualiza PDF-uri si HTML,
pe unele chiar si formate DOC, RTF, etc,
insa exista si modele limitate la formatul EPUB.

| Anonimu7041 a răspuns (pentru NLS):

Mulțumesc!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Kindle sau Nook.

| Anonimu7041 a răspuns (pentru supadeceapa):

Multumesc!

| supadeceapa a răspuns (pentru supadeceapa):

De fapt, între timp or fi apărut și altele de care nu am auzit. În orice caz, e un ebook reader.