| boyz a întrebat:

Salut, caut si eu niste module pentru incarcare cu cut off cand bateriile sunt full, vreau sa fac un acumulator de 7.4 volti folosind 2 baterii tip lion de 3.7 volti nominal si 4, 2 maxim, ce imi recomandati? Mai vreau si un modul la fel pentru 3 baterii de 3.7 legate in serie sa scoata 12 volti, multumesc

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Trebuie bms 2s pentru 2 baterii în serie și 3s pentru 3 baterii.
Modulul bms oprește încărcarea la 4.2V pe baterie, oprește descărcarea la scurtcircuit și la tensiune scăzută sub 2.5V.
Pentru încărcare tensiunea sursei trebuie să fie mai mare sau egală cu 4.2V x 2, nu cu mult, iar curentul trebuie să fie un sfert din capacitate ca să se încarce în 4 ore, de exemplu 500mA pentru baterie de 2000mAh.
Exemplu de bms-uri:
https://ardushop.ro/......u-74v.html

Bms-ul se alege și în funcție de curentul de descărcare.

https://ardushop.ro/......lance.html
https://ardushop.ro/......v-10a.html

Pentru o singură baterie: https://ardushop.ro/......s-37v.html

BMS-ul poate fi cu sau fără echilibrare care se poate pune separat. Echilibrarea menține bateriile la același nivel de încărcare și asigură o încărcare mai bună.
Eu n-am folosit bms-uri separat, pentru că aparatele sau bateriile pe care le-am folosit aveau deja bms.

https://www.sigmanortec.ro/49-placi-bms?order=product.name.asc

S-ar putea să meargă și cu modul pe fiecare baterie, apoi puse în serie.

7 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu ai nevoie de cutoff, poți încărca bateriile direct dintr-un alimentator. Pentru 2 în serie ar veni 8.4V și un încărcător de 9V este perfect. Pentru 3 în serie merge unul de 15V. Găsești cu 50 de lei un alimentator reglabil de la 3V la 15V.

| boyz explică (pentru Frank51):

Si daca le las peste noapte nu le incarca peste voltajul lor maxim nu are nici o protectie nu se umfla acumulatori?

| halogen001 a răspuns (pentru boyz):

Dacă se folosește sursă de 8.4V fără bms e aproape ok, pentru că la sfârșit tensiunea e egală și încărcarea se oprește. Dezavantajul e că la sfârșit se încarcă lent, tensiunile fiind egale, iar în cazul unui acumulator defect sau în cazul diferențelor dintre acumulatori, ajunge tensiune mai mare decât trebuie pe unul din acumulatori.
BMS-ul e bun pentru că oprește și descărcarea în caz de scurtcircuit, curent prea mare sau tensiune scăzută.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru boyz):

Ba se umfla si poate chiar iau foc, si crede-ma, nu vrei sa veziu litium arzand. Eu am vazut, tocmai din motivul asta, incarcare excesiva.
Uite ce folosesc eu:
https://www.amazon.com/......003MXMJX8/ tag=hyprod-20&linkCode=df0&hvadid=312123494345&hvpos=&hvnetw=g&hvrand=4362342141396914893&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=&hvdev=c&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=9027668&hvtargid=pla-761393587432&psc=1

Chiar daca scie pe el NiCd sau NiMH, am incarcat si Li-Ion fara probleme.

| halogen001 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Încărcătorul e ok dacă are tensiunea care trebuie (deci puțin mai mare decât tensiunea bateriei încărcate) și curentul limitat ca să nu fie prea mare, dar dacă acumulatoarele nu au bms și încărcătorul nu are conductori la fiecare acumulator ca să monitorizeze tensiunea pe fiecare acumulator și un acumulator are pierderi, scurtcircuit (parțial), atunci toată tensiunea vine pe acumulatorii buni și depășește 4.2V. La fel și dacă au capacități diferite sau se dezechilibrează încărcarea în timp, tot se ajunge la tensiuni mai mari de 4.2V fără bms.

| Frank51 a răspuns (pentru boyz):

Nu se umflă nimic pentru că diferența de tensiune este mică și curentul scade foarte aproape de zero. Poate ai mai vazut alimentatoare cu tensiune fixă pentru baterii 18650, au tensiunea de încărcare mai mare cu 0.5V și nu au bms.