| anonim_4396 a întrebat:

Caut un antivirus cu firewall bun pentru windows gratis care sa nu ocupe mult
si care sa nu ingreuneze deloc calculatorul.
care sa nu streseze deloc utilizatorul pentru ca am dat peste antivirusi care stresa utilizatorul in fiecare pagina pentru adulti.

Sunt tare DEZAMAGIT de BIT DIFENDER pentru ca consuma o gramada de resurse si nici nu ma simt in siguranta cu el pentru ca comunica pe porturi prin internet nu sta si el cuminte face transfer de date pe net mie nu imi convine ca antivirusul meu sa tot aiba porturi prin care comunica din calculatorul meu

eu caut un antivirus care sa stea cuminte cumintel si sa umble pe internet doar cand imi cere voie sa isi faca un upgrade altfel sa nu trimita si sa nu primesca niciodata nici un pachetel de date nimic nimic ca ma enerveaza

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Eu am Bitdefender si sunt multumit de el.

| doctorandus a răspuns:

Vrei prea multe. Majoritatea antivirusilor mari au modul de cloud, deci ce vrei tu nu prea se poate.

| zilog a răspuns (pentru doctorandus):

Caut un antivirus gen cum era F-PROT
ocupa 14 MB
si gata te lasa in pace nu te stresa cu nimic si gasea sute de virusi

| Yuoia a răspuns:

La paginile pentru adulti, va "sari" orice antivirus.
Daca vrei un antivirus "cuminte cumintel", mai bine nu mai pui nimic. Efectul e acelasi.

| zilog a răspuns:

NU MA SIMT IN SIGURANTA CU ANTIVIRUSI CARE DESCHID PORTURI SPRE INTERNET CARE COMUNICA IN CLOUD SAU CARE COMUNICA ORICE FARA ACORDUL MEU!

Eu caut un antivirus care sa imi arate cand m-a cautat cineva pe ce port gen viermi de retea daca mi-a dat cineva ping
exact ceea ce facea ZONE ALARM 2.6
ca si firewall

si ca si antivirus mi-as dori un antivirus simplu curat fara reclame si care nu este facut neaparat pentru a fi comercial si care nu este facut neaparat de o firma ci de preferat sa fie unul dintre proiectele sponsorizate de catre guvernul german...

De exemplu cum era F-prot un antivirus frantuzesc
care nu mai exista si era extraordinar de buna si versiunea gratis

Si nu folosea nici macar 0.1 % din procesor
VIRUSII II DESINFECTA

CARE ANTIVIRUS DIN ZIUA DE AZI MAI DESINFECTEAZA VIRUSII

CA MA ENERVEAZA RAU CA NU MAI EXISTA ANTIVIRUSI CARE SA DESINFECTEZE FISISERELE INFECTATE
ci majoritatea antivirusilor ma streseaza ei pe mine ca sterg fisierul fara acordul meu
poate ca mie imi trebuia acel fisier

| InOrOut a răspuns (pentru zilog):

Eu caut un antivirus care sa imi arate cand m-a cautat cineva pe ce port gen viermi de retea daca mi-a dat cineva ping - sti ca poti bloca ping echo request in firewall nu? daca pui aceste reguli in firewall nu iti poate da nimeni ping, decat arPing da aia e altceva. Poti verifica singur daca comunica ceva pe un port fara acordul tau, in CMD scrii netstat -n si la toate care ai ESTABLISHED poti verifica ip-urile sa vezi cine comunica cu cine.

| InOrOut a răspuns (pentru InOrOut):

Aproape ca in cmd prin netstat poti vedea tot traficul ca in wireshark

| zilog a răspuns (pentru InOrOut):

Eu am switch-uri cu QOS care imi arata in model OSI fiecare pachet de date care pleaca de pe calulatorul meu si fiecare pachet de date pe ce port se transporta
ce protocol foloseste
si dela ce program vine acel pachet

adica exista obiecte fizice hardware foarte destepte care tii toarna pe cei care vor sa iti acceseze calculatorul te anunta
iti da e-mail
face deotate
ca sa afli ca cineva te scaneaza pe porturi
sau cine stie ce iti face
poti sa inchizi anumite porturi

Detalii tehnice poti gasi aici
https://www.bonanzamarket.co.uk/....../608526843

https://www.ebay.co.uk/i/193594734865?chn=ps&mkevt=1&mkcid=28

| zilog a răspuns (pentru InOrOut):

MULTUMESC MULT eu pe calculator pe windows folosesc zone alarm versiunea platita, dar caut ceva mai bun cum era zonealar 2
care afisa toate lucrurile acestea pe care le pot vizualiza cu wireshark plus multe multe multe alte lucruri interesate

| InOrOut a răspuns (pentru zilog):

Eu zic ca exagerezi putin cu securitatea, faci probleme unde nu sunt. Eu sunt multumit de scanarea tcp din cmd, asa imi dau seama daca am keylogere si trojani. Am scanat si acum si pc meu e ok, am established conection doar la chrome, deci e ok. Cand inchid chrome am time out la toate si time wait. Daca as fi avut un keyloger as fi avut established dupa ce aveam chrome inchis. Nu am mai schimbat windowsul de 1 an si e ok deocamdata. Daca vrei sa afli daca cineva te spioneaza pe wifi poti lansa un arPing broadcast. Tu faci cum crezi, eu iti zic ca te complici.

| InOrOut a răspuns (pentru InOrOut):

Cat despre scanul pe porturi, eu am block din router la asa ceva si protectie anti flood. Plus ca am porturile inchise, am tweakuit si eu firewallul. Oricum scanul de porturi fac botii automat. Daca aveam porturi deschise nesecurizate aveam virusi deja.

| doctorandus a răspuns (pentru InOrOut):

Nu te poți proteja anti flood prin router.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te-ai dat pe Windows... ai părăsit Linux crying

| zilog a răspuns (pentru anonim_4396):

NU AM PARASIT LINUX-UL DIN CAUZA ACESTA SE VEDE CA NU AM DE CAT IDEI DIN ANUL 2003 CAND M-AM ATINS EU ULTIMA DATA DE UN WINDOWS

Acum sunt constrans sa folosesc un windows pentru ca am un osciloscop pe usb care ruleaza doar in windows datorita unor fisiere ajax si jar si java aplet-uri si alte nebunii de genul asta.

Inafara de asta vreau sa invat mai bine sa programez programabil logic controllere si mi-am luat unul de la Simens
si vreau sa invat ss7
care ruleaza sub windows

as putea sa le emulez in masina virtuala sau chiar cu WINE
are ubuntu un program wine cu ajutorul caruia se pot porni toate programele de windows fara sa am windows instalat

Dar acum vreau neaparat sa pun windows 7 pentru ca am licenta la el si pentru ca nu vreau sa fiu stresat sa nu stiu de la ce nu merge osciloscopul de la ce imi da erori
oare o fi de la emulatorul WINE sau o fi de la obiect sau o fi de la paranoia sau o fi de la cablu si de cat sa stau asa cu stresuri
mai bine folowsc windows pentru putin timp pentru cazuri speciale

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Avast.Eu il am, bineinteles, am platit licenta pe 2 ani si ce sa vezi, pana sa-i platesc licenta, am luat un nenorocit de virus troian.M-a scapat in secunda doi de el.Se misca totul greu pe laptop, internetul, paginile, jocurile.Imediat a trimis virusul la culcare.

| InOrOut a răspuns:

Eu am windows 10 cu licenta si are un antivirus bun, pana acum nu am primit virusi desi descarc mult. Am dat 30 lei pe licenta pro. A fost mai greu la inceput pana a facut toate actualizarile si mi-a dat driverele peste cap, a luat ceva timp sa cad la "comun acord" cu windows-ul 10, dar pare ok acum e stabil. Are si firewall bunicel.

| zilog a răspuns (pentru InOrOut):

Voi astia care dati bani pe liciente i-ati invatat pe toti sa ceara bani de acum nu mai gaseste omul un program moca o aplicatie gratis ca au existat oameni ca tine care nu le-a spus sa le fie rusine ca iti cer bani si tu vrei sa ti-l dea oficial si moca

ci sa cera bani doar la companii
dar pentru oameni casnici obisnuiti sa fie bun si gratis