| InTeReSsUl04444 a întrebat:

Caut un dispozitiv cu care pot reda continutul de pe computer/laptop pe tv prin conexiune cablata de internet! Multumesc.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"prin conexiune cablata de internet"

de ce nu prin hdmi sau prin "connect to a wireless display"?

| InTeReSsUl04444 explică (pentru sierra1):

Prin Hdmi am nevoie de un cablu de minim 40m, iar tv-ul nu are mirroring și am deja un cablu utp până acolo.

| Bizon95 a răspuns:

Smart tv
chromecast
Apple tv
orice dvd-player care stie de samba/windows share
diverse alte solutii echivalente, de la media playere pana la cu adevarat... kinky cum ar fi un RaspberryPI (ala e un calculator putin mai mare ca un telefon) si pe care poti sa pui Linux, Windows si altele si care poate fi apoi controlat de la distanta

solutia cea mai simpla ar fi ori sa iti tragi un cablu hdmi din PC/Laptop (eventual cu convertor daca nu ai iesire hdmi)

sau pur si simplu clasicul usb stick, toate TV-urile mai noi de 10 ani suporta usb si poti sa vezi filme de pe ele, eu am un noname "Orion" vechi de vreo 11 ani pe care merg binemercic.mp4 si x264 de pe stick

| Crouky a răspuns:

Salut!
Personal iti recomand un dispozitiv 'Chromecast'. Detin varianta 2.0 si sunt foarte multumit, se conecteaza la reteaua WI-FI a casei tale si poti proiecta YouTube, Netflix, etc.
Intre timp a aparut si varianta 3.0 si am vazut din review-uri ca este mai rapid.
Uite aici un link cu ambele produse, tu alegi!
1. https://www.pcgarage.ro/......ing-negru/
2. https://www.pcgarage.ro/......rcator-eu/