| anonim_4396 a întrebat:

Salut, ce antivirus gratis recomandati pentru un laptop? Sa nu consume foarte multe resurse ca este un laptop destul de vechi, fara Avast.

14 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Si gratuit si nici sa nu manance resurse pentru un soft de 2019 nu se poate. Daca zici ca e vechi mai bine ai instala un distro Linux. Gent Mint. Ca e foarte user friendly. Omori doua pasari cu o piatra ca nu mai ai nevoie de un antivirus si oricum va merge de zece ori mai bine decat cu Windows.

| RAY a răspuns:

Nici unu, eu nu am siiiiiiiii nimic, vezi de un ssd si ai grija unde intri

| PainTech a răspuns:

Salut!
Am observat ca Windows Defender este ceva mai bunicel decat cum era inainte si nici nu consuma mult. Daca ai idee sa te feresti de site-urile si programele cu o reputatie mai proasta eu zic ca nu ai nevoie de altceva. O scanare periodica cu un scanner online ( pe care chiar ai putea sa o automatizezi ) ( ESET avea unul bun, la fel si Malwarebytes ) si esti "good-to-go".

| Ineys a răspuns:

Ala de la Windows. Windows Defender. Daca nu intrii pe nu stiu ce site-uri dubioase gen www.youwantavirus.com sau mai stiu eu ce si daca stii cat de cat sa folosesti un calculator si sa stai cuminte pe web, nu ai nici o treaba cu virusii.

| cfrtobias a răspuns:

Avast nu foloseste multe resurse si de e vechi poate si totusi ai windows 10 sau poate 7 ai windows defender instalat direct din windows

| dannyel86 a răspuns (pentru cfrtobias):

Avast e bun, numai sa stii ce sa instalezi din tot pachetul dat (la Custom).

| cfrtobias a răspuns (pentru dannyel86):

Ce zici mie? eu am avast laughing doar ca el voia alt antivirus

| dannyel86 a răspuns (pentru cfrtobias):

Doar te aprobam.winking
Si speram ca mesajul sa ajunga si la cine trebuie. laughing

| cfrtobias a răspuns (pentru dannyel86):

Oricum eu tot timpul aproape am avut avast da poate altii antivirusi is varza si folosesc resurse multe

| dannyel86 a răspuns (pentru cfrtobias):

Si eu tot Avast am si sunt multumit de el. Am avut si alte versiuni in trecut, dar de cand l-am descoperit pe acesta, nu l-am mai schimbat.
Nu am ce sa-i reprosez momentan.

Răspuns utilizator avertizat
| GabrielICG a răspuns:

Eu n-am antivirus de 2 ani si n-am o treaba, daca stii pe unde sa umbli n-o sa ai probleme.

| cfrtobias a răspuns (pentru GabrielICG):

Tu probabil nu descarci nici programe care ar putea fi cu virusi si stai doar Youtube si google si TPU

| Preotul500 a răspuns:

Kaspersky, pe asta il folosesc.