| AlexDarius3 a întrebat:

Salut, ce antiviruşi free recomandaţi? De preferat să le pot dezinstala din programs and features fără alt utilitar.

22 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Bitdefender.

| RAY a răspuns:

Avira,avast sunt in top mai mereu https://www.faravirusi.com/category/d/licente-gratuite/

| gabicoo a răspuns:

Avast Free e cel mai bun. Are scut web, scut fisiere, scut posta si marele sau atuu scut comportamental. Mai are mod joc, actualizare software, analiza retea domiciliu, scanare inteligenta, scanare la pornire si multe altele.
Scanarea tot sistemul are o durata mare ( aproximativ 1 ora ) dar verifica totul in amanunt.
Consumul de resurse e mediu. Si e gratis pe toata durata de viata a PC - ului tau.
E singurul antivirus free bagat in seama de cei de la www.av-test.org.
Alt antivirus foarte bun este Avira Free. Are VPN gratis dar nu are scut web ( asta e marele sau minus )
De asemenea mai exista Kaspersky Free. Daca ai incredere in rusi îl poti instala fara probleme.
Are scut web, scut fisiere si scut posta. VPN gratis 2GB / luna. Scaneaza automat cardurile si memoriile USB.
Succes

| gelu1970 a răspuns:

Dintre cei free, ca detecție prefer bitdefender free edition și kaspersky free.
Bitdefender nu incetinește pc. Kaspersky am observat că atunci când deschid browser intârzie puțin. Acest lucru l-am observat la pc cu configurație nu foarte bună.
Posibil ca in pc potent nu există diferență.
Foarte mulți aleg Avast și AVG.
Pe mine nu mă conving acești antiviruși.
Și tot dintre cei free, am testat Baidu. A făcut treabă bună.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți folosi MalwareBytes impreuna cu Windows Defender. (dacă ai Windows 10)

| Crsiti92134 a răspuns:

Eu unul nu folosesc antivirus.

| AlexDarius3 explică (pentru Crsiti92134):

Bravo! dar nu asta mă interesează. Mă interesează ce antivirus ai recomanda tu, cred că ai folosit până acum unul... nu? ok.

| Crsiti92134 a răspuns (pentru AlexDarius3):

Avast am folosit eu

| AlexDarius3 explică (pentru Crsiti92134):

Bun, vezi ca stii?

| Crsiti92134 a răspuns (pentru AlexDarius3):

Ar fi bine sa stiu

| Ionut231312 a răspuns:

Malwarebytes este printre cei mai buni, blocheaza absolut orice site periculos, orice program periculos, orice crack de joc piratat (il gaseste virus, desi uneori nu este). Sa nu iti bagi antivirus-uri clasice: Avira, Avast, Nod32 sau ce rahaturi mai exista... nu sunt bune de nimic.

| AlexDarius3 explică (pentru Ionut231312):

Problema este ca eu am mai avut Malwarebytes in trecut si mi-a facut figuri, am mai incercat sa il instalez de mai multe ori dar pur si simplu se bloca, nu isi facea update-uri, nu scana, dadea erori etc.

| Ionut231312 a răspuns (pentru AlexDarius3):

Atunci incearca Kaspersky, alt antivirus super bun.

| raz0000001 a răspuns:

Windows Defender.

| cfrtobias a răspuns (pentru raz0000001):

Windows defender au windowsurile 7 si 10 si poate si celalalte preinstalate

| raz0000001 a răspuns (pentru cfrtobias):

Da. Decât să îl țină degeaba, îl poate folosi, e destul de bun.

| cfrtobias a răspuns (pentru raz0000001):

Oricum poate nu cauta sa dezactiveze deci e activ

| Justusee34 a răspuns:

Avast e free si bun poti incerca si varianta premium 60 zile (licenta pe ip) Dupa 60 pentru a continua varianta premium ori schimbi ip ori OS care il ai.

| Justusee34 a răspuns:

Avast e free si bun poti incerca si varianta premium 60 zile (licenta pe ip) Dupa 60 zile pentru a continua varianta premium ori schimbi ip ori OS care il ai.

| Numelecontuluinupoatefimodificat a răspuns:

Cel mai bun antivirus este AdBlockPlus. Daca nu ai de unde sa iei virusuri nu poti sa le iei

| asddfuhsJ3 a răspuns:

Buna! Eu folosesc Bitdefender free, Bitdefender foloseste inteligenta artificiala pentru detectarea virusilor si are un impact redus asupra resurselor ( deci nu o sa-ti mearga mai greu calculatoru de la el), nu o sa ai dificultati la dezinstalare sau chestii de genu, iar daca vrei o protectie mai puternica tot gratis poti instala impreuna cu bitdefender si EMET (Enhanced Mitigation Experience Toolkit ) este un produs Microsoft si te protejeaza impotriva hackerilor, iar pentru protectie flood, DDOS s-a.m.d poti folosi un vpn care sa iti mascheze adresa ip(asta te ajuta din multe puncte de vedere), floodul se sterge restartanduti router-ul.

| MadalinMihaescu a răspuns:

MalwareBytes este cel mai bun antivirus. Am avut si o vrei 23 de virusi in calculator, cand aveam acei virusi imi mergea CSGO cu 35 FPS, acum am sters virusii cu ajutorul acestuia si am minim 70 FPS maxim 100 FPS