| denisTiky a întrebat:

Ce ati alege intre gtx 1050 4gb ti si gtx 1060 de 3gb? Si de ce? Am vazut o persoana care a spus ca gtx 1050ti e cea mai slaba placa din seria 10 de la nVIDIA. De ce? Totusi ii gtx 1050ti, nu cred ca poate fi asa slaba... Mai ales ca ea costa si foarte putin, minim 900 de lei o placa de genu si maxim 1400 sau poate si mai mult cele de la Asus, varianta strix.

4 răspunsuri:
| f2ff2fl12f a răspuns:

1060 clar. Indiferent ca este cu 3 sau cu 6. 1. E mai noua ca 1050ti.
2. E mai performanta(nu te uita la gb, conteaza ca e mai noua si mai performanta.) eu unul spun ca pentru un gaming bun, un gtx 1060 3 sau 6 gb e perfect. 1050ti nu este atat de performanta, pe langa 1060. Uita-te si tu pe net.laughing

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a răspuns:

Salut
Cea mai slaba placa video din seria 10 e 1030.
1050ti-ul este o placa buna, raportata la pret-calitate. Totusi 1060 3gb iti va oferi un numar mai mare de fps-uri in jocuri (cauta 1060 3gb vs 1050ti benchmarks pe Youtube)

| denisTiky explică (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Am cautat pe Youtube si diferentele in jocuri sunt de cam 20-15 fps-uri, nu m-am uitat la benchmark-uri, dar in jocuri cam asta e diferenta... Doar ca e cam 1300 de lei, si ii destul de scumpa (cea cu 3 gb, sa nu vorbim de aia cu 6). Si de asta ziceam, s-ar merita sa iti iei 1060 sau mai bine un 1050ti ca un 1060 e mai scump cu 300-250 de lei fata de 1050 ti

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a răspuns (pentru denisTiky):

Mai bine salvezi o luna doua, gtx 1060 te va ajuta mai mult pe viitor, ia-o ca pe o investitie mai scumpa, dar de lunga durata.
Daca ti se pare mult prea piperat, o poti lua second hand. Daca o iei de acasa de la proprietar, cu teste efectuate, vei fi sigur de ceea ce cumperi.

Mai pe scurt :
Daca esti la limita bugetului, ia 1050ti
Daca poti face rost de diferenta intr-un timp util, 1060 e o afacere mai buna.