| Justusee34 a întrebat:

Salut.
Ce inseamna mai exact bottleneck?

13 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Pe scurt atunci cand o componenta este prea slaba si celelalte componente raman limitate de respectiva piese slaba.

| Violleta2022 a răspuns:

Gat de sticla.

| sierra1 a răspuns:

Să fie cumva gâtul sticlei?

| mihai69 a răspuns:

Corect, așa se traduce mot-a-mot: „gât de sticlă". La calculatoare se folosește acest termen ca să ilustreze „înghesuirea datelor" între diferitele componente - de pildă un procesor de 64 de biți care trebuie să schimbe date cu memoria RAM, discul hard, procesorul video etc. printr-o magistrală de date de numai 8 biți. Se produce astfel un efect asemănător cu cel ce se întâmplă la gâtul unei sticle când torni lichidul din ea: un „ambuteiaj", scăzând astfel viteza de transfer.
http://en.wikipedia.org/wiki/Bottleneck_(engineering)

| Bizon95 a răspuns:

EXACT: bottle = sticla (recipientul, nu fereastra, pahare, etc.)
neck = gat
gatul sticlei

insa, se mai aplica si in alte cazuri cand are sensul de "gâtuire"
cum ar fi tevi
daca ai o teava groasa, urmata de una subtire sau de o racordare subtire, si apoi alta groasa, atunci cea subtire are numele de bottleneck pentru ca "gâtuie" fluxul de apa (sau ce trece prin tevi)

insa termenul "gâtuire" e cel mai folosit e in calculatoare, si anume componenta sau portul care limiteaza intregul calculator, exemple:

-port pci-express 1.1 si placa video cu pcie 3.0, in momentul ala placa video e folosita numai la 40-70% din putere

-memorie de 2G, windows 10 mananca 1.1G si tu vrei sa joci un joc care are nevoie de 4G... o sa mearga ca un kur

-procesor celeron si placa video integrata si tu vrei sa faci AutoCAD sau randare 3D

etc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bizon95):

Timpenie mai mare ca aia cu portul pciex 1.1 nu puteai debita...

| Bizon95 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Wow
eu am TRAIT ASTA... DUDE
am avut placa de baza pcie1.1 pe socket 775, quad core si placa video pcie3.0 si am vazut cum NU merge (fps scazut si sacadat) si cum imi da crash-uri tot calculatorul, care nu se intamplau deloc daca schimbam placa video cu una amarata

dupa care mi-am luat 1151 si procesor cu 2 core in loc de 4. acelasi calculator in rest (placa video explict era aceeasi) si mergea de nu avea aer, sarit fps-ul de 3 ori si nu am mai avut nici un crash, nici de frica

dar ma bucur ca tu stii mai bine si ii dai cu "tampenia"... tampenia cui?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bizon95):

Probleme de BIOS? Drivere? Crashuri cauzate de soft cu bube? Sursa prea slaba pentru a da curent cum trebuie placii video? Daca ai avut tu probleme de compatibilitate nu poti debita astfel de enormitati! O lectura foarte educativa: https://www.tested.com/......underbolt/

| Bizon95 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

MERGEA DE NU AVEA AER cu o placa video slaba

am schimbat si placa de baza cu cea mai buna placa de baza pe 775, una care avea pcie 2.0... LA FEL FACEA

A MERS DE NU AVEA AER cand am schimbat placa de baza procesorul si memoria SI NIMIC ALTCEVA (deci, mercic ca mi-ai spus de sursa, ALA A FOST PRIMUL LUCRU PE CARE L-AM SCHIMBAT)

tu ai un articol intr-un colt, EU AM TRAIT ASTA, PERSONAL, CATIVA ANI BUNI si AM INCERCAT TOT SI TOATE, pana nu am reusit sa strang destui bani sa imi iau un 1151 NU A MERS... PUNCT

IAR APOI AM VAZUT ACELASI LUCRU SI PE ALTE CALCULATOARE

DAAAAAAAAAAR, TU STII MULT MAI BINE, CA DOAR AI UN ARTICOL!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bizon95):

Am mai multe articole. Am citit cu mult mai multe decat am citat. Tu ai avut probleme de compatibilitate. Asta nu inseamna ca teste serioase care au rezultate clare sunt de aruncat fiindca tu ai avut o combinatie nefericita de componente...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bottleneck însemna gat se sticla tradus în română. În general se folosește termenul la pc-uri în momentul când procesorul de exemplu este prea slab pentru placa video

| Nătărău a răspuns:

Constrîngere.