| Frank51 a întrebat:

Salut. Ce izolatori mici trebuie să pun pe tranzistori 2SC5198 și TIP41?

Văd că sunt to220 to3 sot93 sot32 dar nu scrie dimensiunile.

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Https://www.adelaida.ro/materiale-izolatoare-pentru-semiconductori/
https://www.adelaida.ro/......100gr.html

Trebuie izolator mica, bucsa izolatoare, pasta termoconductoare, surub cu piulita sau gaura din radiator sa fie filetata.

| Frank51 explică (pentru halogen001):

Deci se potrivesc? Că am văzut că tranzistorii sunt de 16x20mm și izolatoarele de 13x18mm deci mai micuțe.

Presupun că la TIP41 se potrivesc fiind tranzistori mai mici(10x16mm).

| halogen001 a răspuns (pentru Frank51):

Normal izolatorul ar trebui sa fie mai mare decat tranzistorul, deci pentru 2sc5198 ar merge https://www.adelaida.ro/izolator-mica-sot93-top3.html

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se gaseste folie termoconductoare (ce inlocuieste mica) care se poate taia la dimensiune cu foarfeca.
Problema mai complexa este sa izolezi surubul de prindere de radiator.

| halogen001 a răspuns:

Alta varianta e direct pe radiator, dar unde nu trebuie sa faca contact intre ele trebuie taiat radiatorul ca sa aiba radiatoare separate si radiatoarele sa fie izolate intre ele.

| dinaprilie a răspuns:

What?