| decastelica1244 a întrebat:

Salut, ce laptop ar fi mai bun in functie si de prețul lor...
Laptop Lenovo IdeaPad 3 15ADA05 cu procesor AMD Athlon Silver 3050U pana la 3.20 GHz, 15.6", HD, 4GB, 256GB SSD, AMD Radeon Graphics, Free DOS, Platinum Grey 1.550 LEI
SAU
Laptop Ultraportabil Lenovo IdeaPad 5 14ARE05 cu procesor AMD Ryzen™ 3 4300U, 14" Full HD, 8GB, 256GB SSD, AMD Radeon™ Graphics, FreeDOS, Platinum Grey 2.500 LEI
La al 2 nu stiu câți GB are placă video 1 sau 2... daca stiti voi. Funda

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai al doilea e mai bun clar, dar leu pentru leu, primul e mai bun. Totusi diferenta dintre ele e prea mare, 2 optiuni prea diferite.

| decastelica1244 explică (pentru anonim_4396):

STII cumva al 2 câți GB are placă video?

| AureliusTPU a răspuns:

La viteza castiga Lenovo IdeaPad dar ca buget e primul.Depinde la ce vrei sa il folosesti si pentru ce

| decastelica1244 explică (pentru AureliusTPU):

Păi pentru liceu (ore) si sa meargă decent pe jocuri...De aceea cred ca o să-l aleg pe al 2... Dar placă video nu stii de cât este?

| AureliusTPU a răspuns (pentru decastelica1244):

Asa pe pe chill mode 2.7 GHz si asa pe turbo 3.7 GHz

| decastelica1244 explică (pentru AureliusTPU):

Specificații pentru placă video, câți GB are

| wj a răspuns (pentru decastelica1244):

Placa video este integrata, nu dedicata. Deci nu are memorie separata, foloseste din cea existenta. Eu personal nu as lua niciunul din cele 2. Mai ales daca vrei sa te si joci pe el. Daca cauti destul in 2500 de lei posibil sa gasesti ceva mai ok, dar adevarul e ca toti au scumpit laptop-urile cu cel putin 30% din cauza orelor online.

| decastelica1244 explică (pentru wj):

M-am tot uitat pe emag...Il jurul asta nu asta pare cel mai bun...restul sunt mai varză decât primul pe care l-am spus eu acm..Sunt mai scumpe doar pentru ca are windows preinstalat de aceea mi-l instalez eu

| wj a răspuns (pentru decastelica1244):

Parerea mea: daca vrei un laptop doar pentru ore online, ia si unu refurbished, cu garantie, ca sunt mai ieftine. Nu merge, il trimiti inapoi.
Acum nu e momentul de cumparat un laptop multifunctional (gaming&stuff). Pentru ca comerciantii "nu e prosti" si vor sa traga pielea de pe tine. Am un prieten care are magazin de calculatoare si inclusiv distribuitorii (la care noi nu avem access) au scumpit cu aproximativ 30% TOT ce inseamna laptop si tableta.
Pot sa caut ceva mai ok pe unde stiu.(si nu eMAG e spuma la categoria pret.)