| LeonardLeonte a întrebat:

Ce laptop ar fi mai bun pentru video editing? Laptop 1: i7-7700HQ, 8gb ram DDR4, Nvidia Geforce GTX 1050 2gb sau Laptop 2: i5-8300H, 8 gb ram DDR4, Nvidia Geforce GTX 1050 4gb? In alta ordine de idei, s-ar comporta ambele bine la video editing? Multumesc!

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

I5-8300H, 8 gb ram DDR4, Nvidia Geforce GTX 1050 4gb?

cpu asta e de generatie noua si este superior 7700HQ

dar sa vedem daca chiar e asa http://www.cpu-monkey.com/......_8300h-853

Intel Core i7-7700HQ Intel Core i7-7700HQ
4x 2,80 GHz (3, 80 GHz) HT
390 (98%)

Intel Core i5-8300H Intel Core i5-8300H
4x 2,30 GHz (4, 00 GHz) HT
397 (100%)

https://technical.city/en/cpu/Core-i7-7700HQ-vs-Core-i5-8300H

Avantajele Intel Core i5-8300H
8% mai rapid în testele sintetice
Mult mai nou (1 martie 2018 vs 3 ianuarie 2017)
Mai ieftin (250 USD față de 378 USD)
HyperThreading (permite o funcție fizică a procesorului ca două logice. Crește performanța, deoarece în timp ce un procesor logic așteaptă date, cel de-al doilea poate totuși să funcționeze util)
AES-NI (Instrucțiuni noi pentru standardul de criptare - instrucțiuni suplimentare pentru accelerarea hardware a criptarea și decriptarea AES)

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Dar Nvidia Geforce GTX 1050 4gb este superior, editarea video se face din cpu din gpu =placa video nu din cpu

| LeonardLeonte explică (pentru RAY):

Deci varianta a doua?

| RAY a răspuns (pentru LeonardLeonte):

Asta ma intreb si eu, pentru ca editarea o faci din cpu a placi video, iar nVIDIA cu 4gb este superior celei de 2gb, eu unu cand editez video lucrez doar din cpu din placa video

| NLS a răspuns:

8300H e mai puternic decat 7700HQ, desi are frecventa de baza mult mai mica, frecventa de boost e mai mare decat la adversar (atat pe single core cat si pe toate)
Plus ca are si Cache mai mare, plus care se va vedea in Premiere.

Deci varianta a doua.

| RAY a răspuns (pentru NLS):

Dar editarea nu se va face din cpu din placa video?

| MagicOneT a răspuns:

Procesoarele sunt egale ca performanta, ambele quad core. Eu iti propun varianta a 2a, ai aceeasi putere de procesare cu o grafica dedicata mai buna.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Varianta a doua, pentu că vorbim de editare video, iar asta necesita o placa video mai bună, deși pentru asta ai nevoie de mai mult de atat, macar un i7 cu un gtx 1060 de 6 gb, eventual pc

| Sorina_Adyna_1970 a răspuns:

Editarea video cere multe resurse de procesare, deci varianta 1 e mult mai potrivita.

| MagicOneT a răspuns (pentru Sorina_Adyna_1970):

Procesoarele sunt echivalente ca performanta, de la generatis a 8a, Intel a facut un boost i5 ului, 4 cores, 8 threads si hyper threading.