| decastelica1244 a întrebat:

Ce laptop îmi recomandați până în 2.000 lei (mai mult sau mai puțin) care să fie destul de ok pentru școală online si decent pentru jocuri?

19 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu exista asa ceva.

| decastelica1244 explică (pentru GabiDumitrescu):

De fapt am găsit deja unul...Doar ca mai voiam idei, deci există

| DoarBogdan a răspuns (pentru decastelica1244):

Pai arata-ne sa ne dam cu parerea big grin

In general, cum a spus Mihai, un i3 sau i5 in banii aia ar fi ok pentru ce iti trebuie. Legat de jocuri... nu te astepta la nu stiu ce jocuri cu banii respectivi. Dar arata-ne si iti zicem.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru decastelica1244):

Cind zici "decent pentru jocuri" oricine are habar se gindeste la "jocuri din 2018 sau mai noi, in full HD, detalii medii, peste 30 fps" si nu "sa mearga Counter Strike 1.6 si GTA 3". P.S. Zi-ne si noua ce ai gasit, lumineaza-ne. Pentru scoala online pur si simplu, cum zice Mihai ai o gramada de scule excelente. Miine trebuie' sa ajung pe la niste rude sa le ajut sa o pun la punct pe o junioara care a primit - la sfatul meu - un Lenovo ThinkPad X260 cu i5, SSD, doua baterii, licenta de Windows, tot ce trebuie.

| decastelica1244 explică (pentru DoarBogdan):

Laptop Lenovo IdeaPad 3 15ADA05 cu procesor AMD Athlon Silver 3050U pana la 3.20 GHz, 15.6", HD, 4GB, 256GB SSD, AMD Radeon Graphics, Free DOS, Platinum Grey( a să-iadaug o plăcută de 8 GB ram) Asta este doar 1550 lei...Prefer AMD nu Intel, mi se pare mai bun

| decastelica1244 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am zis ce am găsit, si spun din nou prefer AMD nu Intel, iar windows-ul îl pot instala eu pers si cu licența si fără

| DoarBogdan a răspuns (pentru decastelica1244):

Da... probabil pentru banii aia este ok.

| mihai69 a răspuns (pentru decastelica1244):

Și eu eram fan AMD, până am văzut că totuși window$ e făcut parcă special pentru Intel. Orice-ai face, astea cu procesoare Intel merg o idee mai bine.
Oricum, pe s@iturile amintite mai sus de mine poți găsi și cu procesoare AMD.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru decastelica1244):

Bai, si eu sunt fan AMD, dar sa spui "mi se pare mai bun" deja distruge orice urma de argumentatie logica. Eu ca fan AMD in 2012 cand am facut un upgrade major ultima oara la desktop, am trecut pe Intel pentru ca efectiv AMD nu imi putea oferi ce ma interesa (erau probleme cu placile de baza si SSD-urile mergeau infect cu orice procesor AMD as fi luat, atit de simpla e problema). Am avut laptop cu AMD de prin 2009, cand nici naiba nu isi cumpara laptop cu AMD si modelele cu asa ceva de pe piata mondiala le numarai cu degetele de la o mina. Bine, in cazul de fata, ce ai gasit tu e decent. Ai mare grija cu memoria - tu zici ca bagi un modul de 8, dar esti sigur ca suporta 4+8 si cum sta cu compatibilitatea? De multe ori sunt super-pacatoase laptopurile cand vine vorba sa adaugi memorie pe linga cea existenta, indiferent de marca.

| decastelica1244 explică (pentru GabiDumitrescu):

Are doar 1 slot ddr4 De 4GB, o să-l schimb cu unul tot ddr4 de 8 GB...nu Ar trebuie sa am probleme...suporta 12 GB

| decastelica1244 explică (pentru mihai69):

Da, dar sunt seriosi pe transport pe retur etc?

| mihai69 a răspuns (pentru decastelica1244):

Da, chiar sunt ok. De la Cel și de la Evomag chiar am cumpărat și eu - nu am avut nicio problemă.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mihai69):

Hai sa nu exageram. Marea problema AMD a fost o perioada foarte lunga de timp faptul ca majoritatea placilor de baza pentru ele erau mai slabe ca cele de la Intel si uneori mai aveau si diverse buguri stupide. Acum daca te gindesti la Spectre si Meltdown... plus alte buguri si gauri de securitate de la Intel, parca nu mai e chiar asa. Ideea e ca in momentul de fata atit AMD cit si Intel ofera un raport pret-performanta foarte cinsist si asta e in primul rind meritul celor de la AMD, ca daca nu erau ei sa puna presiune, Intel putea sa tina coada sus mult si bine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru decastelica1244):

Nu stiu exact, sa fii sigur ca nu cumva e lipita de placa de baza memoria aia. Mai recent la astea ieftine fac astia tot felul de timpenii, gen lipit memoriile si procesoarele de placa de baza sau baterii integrate pe care ca sa le inlocuiesti ai de scos macar vreo 20 de suruburi...

| codrinmaestruldumelor a răspuns (pentru decastelica1244):

Din descrierea pusa de tine aici, lipseste placa video, iar in banii aici oricum nu cred ca intra, ceea ce inseamna ca iti poti lua adio de la gaming. Nu mai zis ca dintr-un ssd de 256 gb, win are aprox 40 gb, asa ca nici spatiun nu prea iti ramane

| Andreeush a răspuns:

Cauta un laptop care sa aiba cel putin 8gb ram daca il vrei pentru jocuri.

| qVlad12 a răspuns:

Https://www.emag.ro/......D0LRY7MBM/ nu prea e bun pentru jocuri complexe, dar e ok.

| mihai69 a răspuns (pentru qVlad12):

Un laptop cu procesor Celeron nu prea e bun pentru mai nimic, oricât RAM și orice SSD ar avea el.