| denisTiky a întrebat:

ce memorii ram imi recomandati? Eu as vrea sa fie dual chanel, am vazut niste teste in jocuri si diferentele de la dual la single erau de vreo 20fps (ramii dual chanel aveau acest avantaj). Iar la frecvente nu stiu ce sa aleg si sper sa imi dati voi un sfat bun
Eu as fi vrut 3000mhz dar sunt cam acelasi lucru si cu 2666mhz. Astept recomandarile voastre!

Funda!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nici in visele tale nu o sa vezi diferenta de 20 fps-uri intre RAM single si RAM dual-channel, decat daca folosesti placa video integrata (de la AMD in special).
Adica exact ce ti-a spus inainte SilviaDulcik.

Frecventa in plus nu te ajuta cu nimic, pentru ca frecventa la care iti lucreaza RAM-ul depinde de FSB-ul procesorului.

In general la generatia a 8-a e 2400 pana la i5, si 2666 pentru i5 si i7 (asta inseamna ca chiar daca cumperi RAM la frecventa mai mare, va lucra la 2400 sau 2666MHz in functie de ce procesor ai, atata vreme cat nu faci OC).
De regula nu te apuci sa ridici doar RAM-ul, operatia asta e indicata atunci cand faci OC si procesorului (daca acesta permite OC).

| denisTiky explică (pentru NLS):

Deci nu merita sa imi iau memorii dual chanel daca folosesc placa video dedicata nVIDIA?

| NLS a răspuns (pentru denisTiky):

La FPSuri in jocuri nu vei vedea diferente cu ochiul liber, jocurile folosesc memoria placii video, si doar in cazul anumitor jocuri, cand acea memorie e depasita, incarca texturi in memoria RAM.

Merita pentru Windows si aplicatii, insa cum spuneam, daca nu ai un procesor cu potential de overclock, nu are rost sa iei memorii mai mari de 2666 MHz (mai ales ca sunt scumpe inca.)

Mai bine cumpara la cea mai mica latenta (CL16 sau CL15, daca e vorba de 2666MHz).

Daca iei de 3200 arunci niste bani, pentru ca memoriile tot la 2666 vor rula, cu un procesor fara OC.

| denisTiky explică (pentru NLS):

Spune-mi niste rami buni pentru sistemul meu, nu vreau sa ma mai complic eu sa caut. Mai bine alege-mi tu ce crezi ca mi se potriveste. Oricum sunt bagat in ceata cu ramii astia.

Pc:
Cpu amd Ryzen 5 2600
Gpu Gtx 1060 6gb gigabyte
Ssd wd green 120gb si hdd 1tb wd blue
Mbo gigabyte ga ab350m gaming 3
Psu 650w corsair vs series bla bla bla(nu mai stiu cum se numeste)
Restul cred ca nu mai au importanta, oricum am dat cred unele detalii de care poate nu ai avut nevoie insa vreau sa iei in calcul tot ce am in pc

| NLS a răspuns (pentru denisTiky):

Iti aleg deseară după 18.00 un model concret.
Spune un buget aproximativ.
Un buget mai generos înseamnă Corsair sau GEIL, un buget mai mic- HyperX.
Ce cooler ai? Dacă ai cooler third party (NU cel ce vine cu procesorul) trebuie sa ne uitam pe pagina lui sa vedem ce înălțime permite sub ventilator, în caz ca are doua, și în caz ca acesta interferează cu ram ul.

| denisTiky explică (pentru NLS):

Nu cred ca mai trebuie (=. mi-am gasit singur, se numesc Kingmax zeus rgb. Imi plac si ca aspect si chiar si ca performanta. Poti sa te uiti pe pc garage sa vezi detalii mai multe despre ei si la ce pret sunt. Daca ai alta recomandare tot in bugetul acela dar mai buni...nu exita sa imi spui. Coolerul este cel stock de la amd ryzen.

| NLS a răspuns (pentru denisTiky):

Acestea?
https://www.pcgarage.ro/......cl16-135v/

Nu cred ca gasesti nimic mai bun.

In actualul meu PC (actual e mult spus, e din 2011) am si 2 placute Kingmax (Kingmax Nano Gaming 1600 MHz). Celelalte 2 sunt Corsair Vengeance LP la aceeasi frecventa si se inteleg de minune.
Am mai avut Kingmax si inainte, in PC-ul din 2005 (3 placute in total, din care una s-a dus dupa vreo 4 ani).
Am incredere in marca asta, au avut o perioada in care au lipsit de pe piata, dar nu au cazut.

| denisTiky explică (pentru NLS):

Da, cred ca ii iau pe astia. Mersi, ai funda!

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa nu uitam ca frecventa cade pe frecventa cea mai mica

| sierra1 a răspuns:

Clar : 8Gb dual channel

| GabiDumitrescu a răspuns:

Placa de baza, procesor, placa video... rezolutia la care vei juca/ce vei juca... vrei sa ghicim noi toate astea? In momentul de fata, memoriile la 3000 sunt ridicol de scumpe. Memoriile per total sunt ridicol de scumpe oricum. Alexut e complet la furat. Uite un kit dc decent - https://www.pcgarage.ro/......annel-kit/

| SilviaDulcik a răspuns:

Cea mai mare diferență cu frecvențele memoriei RAM cât și single-channel vs dual-channel (de până la 60%) o să vezi la plăcile video integrate APU de la AMD.
Dacă o să folosești placa video dedicată diferența va fi una mică (maxim 15%) și nu merită investiția deoarece probabil acea diferență va fi undeva unde nu te interesează în mod special.
Însă recomand, dacă ai posibilitatea, să cumperi baretele astfel încât să ai dual-channel.

| Alexuţ02 a răspuns:

Salutare!

Depince la ce preţ doreşti.

Până în 200 lei foarte bună mi se pare memoria asta RAM de 8GB DDR4, Frecvenţa fiind de 2400.

https://mediagalaxy.ro/......w4g16-srz/

La 500 lei, dar mi se pare totuşi mult, dar e Dual Chanel.

https://mediagalaxy.ro/......2a2133c13/

Sincer, mai bine te duci în magazin şi întrebi acolo, cei care sunt cu categoria Gaming/PC te ajută şi au şi anume cunoştinţe.

| Alexuţ02 a răspuns:

4 GB primul link, am scris 8 din greşeală, scuze.

| denisTiky explică (pentru Alexuţ02):

Am uitat sa mentionez ca vreau ineaparat 8gb, vreau sa ma joc cu ei, si doar 4 nu ajung

| Alexuţ02 a răspuns (pentru denisTiky):

Atunci îţi recomand clar să intri pe Media Galaxy, şi în dreapta acolo după ce ai intrat la "Memorii" selectezi tot ce vrei tu, Dual Channel, 8GB, frecvenţa, etc, te uiţi după preţ şi-ţi alegi.