| Nexanu a întrebat:

Ce parere aveti despre aceasta configuratie?
Procesor: Pentium G4560- 3,5Ghz
Placa video: Nvidia Gtx 1050 2GB
Memorie Ram: 8GB DDR4 2133 Mhz
Restul componentelor nu prea mai conteaza, urmeaza sa cumpar aceste componente pentru jocuri gen csgo, rocket league si fifa 18.
Daca ma puteti ajura si cu alte configuratii bune pana in 1800 lei.
Multumesc!

4 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

O parere foarte proasta.

Pe baza specificatiilor de FIFA 18, ai nevoie de un procesor MINIM Intel Core i3 (sau echivalent AMD) si o placa video MINIM NVIDIA cu ultimele doua cifre din coada 60.

Doar la RAM esti ok cu 8 GB.

Vezi aici: http://www.easports.com/fifa/news/2017/fifa-18-pc-specs

Daca nu stii, puterea procesoarelor Intel din aceeasi generatie Core creste asa: Celeron (cel mai slab), Pentium, i3, i5, i7. Apoi, pentru aceeasi generatie Core si aceesi familie, conteaza numarul (crescator). De exemplu, Core i3-4130 e mai slab decat Core i3-4160.

Pentru gaming: recomandat i5.

| Nexanu explică (pentru flixbuster):

Multumesc dar sunt foarte multe video-uri pe yt care merg jocuri pe aceste specificatii ca si gta 5 sau forza horizon chiar si fifa.

| flixbuster a răspuns (pentru Nexanu):

Ai intrebat ce parere avem, ti-am spus parerea mea si am argumentat cu informatii oficiale EA Sports pentru ca ei au facut jocul (ma refer la FIFA 18).

Nu fac acum dezbatere, ia-ti laptop, joaca-te (chiar si fifa) si revino si spune-ne cum merge.

| xSega a răspuns:

Procesorul dacă îl schimbi cu un pentium G4600 e perfect