| victor238213 a întrebat:

Salut,ce parere aveti despre acest sistem? Ryzen 5 3600, evga rtx 2080 super, Asus rog strix b450-f,tridentz rgb 16gb ram ddr4 3200mhz, 500 gb m.2 seagate, nzxt h710, thermaltake 650m?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Da, 2700X si B450 sunt din start compatibile, insa iti recomand sa te feresti de Asus, cauta mai bine un Gigabyte.

Fratele meu are un X470 de la Asus, si per total placa e ok, insa nu merge sunetul bine (merge, insa doar in anumite conditii, daca ai sistem 5.1 si il legi prin cablu digital, adio).
Am cautat pe net, si se pare ca nu doar el are probleme, am gasit o multime de persoane care se plang, si Asus nu are de gand sa faca nimic. (e un chipset de la Realtek, pe care ei l-au modificat. Driverul original de la RealTek nu functioneaza bine cu placile lor, la fel cum nu functioneaza bine nici driverul creat de ei. Pe o alta placa de baza mai veche cu Windows 7, sistemul 5.1 merge de rupe, legat prin digital. )

650W ajunge, insa conteaza de la ce brand e, si desigur, amperajul.
Pe siteul de mai jos poti calcula exact puterea necesara, cat si amperajul.
Daca crezi ca nu esti sigur cum si ce trebuie sa pui acolo, listeaza toate componentele din care va fi alcatuit PC-ul, si o sa verific eu.
(inclusiv cate HDD, cate ventilatoare vor exista in sistem, unitate optica, unitate USB alimentata mereu la PC (spre exemplu o imprimanta) )
Voi simula si putin OC, pentru a avea o rezerva de putere.

https://outervision.com/power-supply-calculator

15 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Placa de baza imbecila. Nu, Asus sunt niste cretini la placile de baza. Si nu doar la alea... in rest, RTX 2080 mi se pare un pic overkill.

| NLS a răspuns:

Da, trebuie un Update de BIOS, pentru ca un procesor de generatia a 3-a sa fie recunoscut de placi de baza create pentru generatiile anterioare (chipseturile B350,
B450, X370, X470...)
Daca nu vrei sa te complici, cauta o placa de baza cu chipset X570
(DAR sunt mai scumpe)

| victor238213 explică (pentru NLS):

Dar fara procesor pot face update la BIOS?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru victor238213):

Daca tu poti porni sistemul fara procesor, meriti un premiu Nobel! big grin

| NLS a răspuns (pentru victor238213):

Nu, ai nevoie intai de un procesor mai vechi (seria Ryzen 1xxx, sau Ryzen+ 2xxx ),
sau platesti tehnicienilor de la magazinul de unde il cumperi o anumita suma, sa faca ei update-ul.
Cu cat le dai lor in plus pentru asta, aproape ca iti iei o X570, pe care poti face OC. (pe B450 nu poti)

Chiar daca nu esti tu interesat de OC, poate candva vei dori sa le vinzi, si automat valoarea va fi mai mare.

Teoretic Gabi are dreptate, placa video e putin cam mult pentru procesorul acela.
Insa in practica, si frate-meu are 2700X si 2080Ti si nu are nici o problema.

| victor238213 explică (pentru NLS):

Nu ar fi mai bine un r7 2700x sau ce imi recomanzi?

| NLS a răspuns (pentru victor238213):

2700X (8 nuclee ) si 3600X (6 nuclee) sunt aproximativ la egalitate, diferenta intre ele e destul de mica, dar mai puternic e tot 3600X (se incalzeste mai putin, e ceva mai eficient).

Deci as merge pe acesta, insa cu o placa X570,
(sau cu o placa X470 sau B450, cu update-ul deja facut de catre cineva cu un procesor compatibil)

Tehhnicienii de la PCGarage efectueaza la cerere, (contra cost.) si update de BIOS, daca nu ma insel.

| victor238213 explică (pentru NLS):

Ryzen 7 2700x cu b450 vor lucra perfect nu trebuie update la BIOS? Va ajunge 650 w pentru acest sistem?

| victor238213 explică (pentru NLS):

Https://pcpartpicker.com/list/B3LKK4 aici este tot sistemul, vor fi doar
Ventilatoarele de la carcasa.3 fata si 1 spate si cred ca voi mai cumpara 2 sus.

| NLS a răspuns (pentru victor238213):

Da, 2700X si B450 sunt din start compatibile, insa iti recomand sa te feresti de Asus, cauta mai bine un Gigabyte.

Fratele meu are un X470 de la Asus, si per total placa e ok, insa nu merge sunetul bine (merge, insa doar in anumite conditii, daca ai sistem 5.1 si il legi prin cablu digital, adio).
Am cautat pe net, si se pare ca nu doar el are probleme, am gasit o multime de persoane care se plang, si Asus nu are de gand sa faca nimic. (e un chipset de la Realtek, pe care ei l-au modificat. Driverul original de la RealTek nu functioneaza bine cu placile lor, la fel cum nu functioneaza bine nici driverul creat de ei. Pe o alta placa de baza mai veche cu Windows 7, sistemul 5.1 merge de rupe, legat prin digital. )

650W ajunge, insa conteaza de la ce brand e, si desigur, amperajul.
Pe siteul de mai jos poti calcula exact puterea necesara, cat si amperajul.
Daca crezi ca nu esti sigur cum si ce trebuie sa pui acolo, listeaza toate componentele din care va fi alcatuit PC-ul, si o sa verific eu.
(inclusiv cate HDD, cate ventilatoare vor exista in sistem, unitate optica, unitate USB alimentata mereu la PC (spre exemplu o imprimanta) )
Voi simula si putin OC, pentru a avea o rezerva de putere.

https://outervision.com/power-supply-calculator

| NLS a răspuns:

Inainte sa faci achizitia, spune-mi exact ce placa esti hotarat sa cumperi.
Cu ce ai insirat acolo ar merge mai mult o X470, chiar daca e putin mai scumpa.
Si B450 merge, dar nu vei putea face OC deloc, si vei avea nevoie de o carcasa cu mesh (sita), si de un cooler decent pe aer.
(se incalzeste destul de tare VRM-ul).

Insa daca nu vei putea face OC, macar vei putea activa modul Turbo din BIOS.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Https://outervision.com/b/mRQiVw

cam asa arata

ai nevoie de o sursa de 650W sau 660W,
cu minim 42A pe linia de 12V
(linia de 12 V e cea mai importanta, cea de 5V si de 3.3V nu conteaza atat de mult.
De obicei o sursa care are cat trebuie pe linia de 12V, are suficient si pe celalte 2)

| aXy99 a răspuns:

Foarte bun, in general, dar depinde la ce vrei sa il folosesti.

| victor238213 explică (pentru aXy99):

Stream/gaming

| victor238213 explică (pentru aXy99):

Dar trebuie ceva de facut la BIOS? ca pe internet spune ca sa mearga r5 3600 trebuie de la BIOS? Nu stiu ce

| aXy99 a răspuns (pentru victor238213):

Ia-ti o placa de baza la care nu ai nevoie de update de bios daca nu vrei sa te complici.