| Cristian0eTc a întrebat:

Salut ce parere aveti despre Nikon d3200, am vazut ca are 24. mpx si vreau sa intreb daca chiar sunt 24 mpx intr-o poza si ce ar trebuie sa aleg: d3200 sau d5100?

+ sa aleg obiectivul 50mm f1.8 G sau 35mm f1.8 G, sau chiar 55-200?

sau un Canon 600d ca am vazut ca are motor autofocus incorporat si iau si obiective mai ieftine dar aici apare si Nikon d90 care e mai vechi insa care are tot motor auto-focus incorporat. Ce sa aleg?

Funda!

si apropo as dori poate un raspuns de la cineva care il detine, cum e aparatul si ce pareri are!

As dori si o parere de la NeluL, daca se poatehappy

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am Nikon-ul d3200 si sunt foarte multumit.megapixelii nu conteaza decat daca vrei sa printezi postere mari 2 metri.
Obiectivul cu care vine in kit, e destul de bun. Eu am mai luat inca unul de 200mm de la tamron, si niste filtre pentru ele. Raport calitate pret bun. Recomand.
Eu am dat cred ca 300 si ceva £ cand a aparut, dar acum e mai ieftin si mai accesibil la pret.
Canon nu recomand pentru ca nu are o interfata asa de user friendly ca si Nikon.
Si plus ca la nunti botezuri, toti au Nikon, rar am vazut vreunu ratacit cu Canon.