| Cristian0eTc a întrebat:

Salut ce parere aveti despre Nikon d3200, am vazut ca are 24. mpx si vreau sa intreb daca chiar sunt 24 mpx intr-o poza si ce ar trebuie sa aleg: d3200 sau d5100?

+ sa aleg obiectivul 50mm f1.8 G sau 35mm f1.8 G, sau chiar 55-200?

sau un Canon 600d ca am vazut ca are motor autofocus incorporat si iau si obiective mai ieftine dar aici apare si Nikon d90 care e mai vechi insa care are tot motor auto-focus incorporat. Ce sa aleg?

Funda!

si apropo as dori poate un raspuns de la cineva care il detine, cum e aparatul si ce pareri are!

As dori si o parere de la NeluL, daca se poatehappy

2 răspunsuri:
| lovethesky a răspuns:

Alege D-SLR-ul Nikon D5100!
Tu iti dai seama ca degeaba iti cumperi o camera foto cu foarte multi mpx, daca nu investesti in ea cu obiective foarte scumpe...
Cat despre obiectiv, ia-l pe cel care indeplineste cele mai multe functii, deci care este si cel mai scump, bineinteles.
P.S. Eu as alege fara sa mai stau pe ganduri D-SLR-ul Nikon D5100 deoarece are exact acelasi senzor (CMOS) ca a-l D-ului 7000 care este mult mai scump, deci fotografiile pe care ai sa le faci cu acest aparat (mai ales daca ai si un obiectiv bun), iti vor iesi exact ca si cum le-ai realiza cu un Nikon D7000!
Ti-l recomand deoarece profunzimea culorii este mare (de 14 biti) si poti face fotografii si filmari lejer de la nivelul solului sau din unghiuri greu accesibile, cu ajutorul ecanului rabatabil.
Cat despre sensibilitatea la lumina, datorita noului senzor, zgomotul de imagine nu afecteaza foarte mult calitatea fotografiei, chiar daca valoarea ISO-ului de 6400 este depasita, ceea ce ofera un avantaj in plus in alegerea acestui aparat...
Mai are si acea functie interesanta HDR, care-ti permite sa realizezi fotografii HDR direct din aparat, plus alte cateva efecte foto creative, dintre care si 'culoare selectiva', care iti permite sa ai doar o culoare intr-o fotografie, restul fiind alb-negru...
Filmarea este full HD, dar nu mai conteaza, deoarece un D-SLR este facut pentru a realiza fotografii, iar o camera video, pentru a filma!
Succes cu el (daca ai sa-l alegi) si nu uita ca cel mai mult nu conteaza camera si parametrii expunerii! Conteaza sa fotografiezi cu inima subiectul si sa transmiti un mesaj la final, nu degeaba fotografia este o ARTA. P.S. Axeaza-te pe arta vizuala si pune mult accent pe compozitie!
Daca alegi sa postprocesezi unele fotografii si ele nu au de-a face cu realitatea (modificandule saturatia, contrastul, luminozitatea, forma elementelor, etc. in programele software speciale precum Adobe PS), sa stii ca nu este deloc rau ceea ce faci, deoarece arta este un sufix el cuvantului artificial, ceea ce inseamna ca realizarile tale nu ar trebui sa aiba de-a face cu realitatea, ci sa accentueze ceva ce exprima un sentiment aparte pe care l-ai simtit tu in momentul in care ai apasat pe butonul declansator.winking
Eu nu vreau sa te plictisesc si de aceea te las pe tine sa descoperi fotografia, asa ca succes la pozat! happy
Numai bine! happy

| SimonaGabriela a răspuns:

Eu am Nikon D5100 si pot sa zic ca este un aparat grozav! Merita toti banii! Singura problema la mine este ca am obiectivul standard inca, 18-55, dar tu iti poti lua 50 mm f1.8 G daca vrei sa faci portrete. Si daca cumva te intereseaza si un blitz, poti sa-ti iei unul chinezesc care face aceeasi treaba cu cel original de la Nikon, doar ca e mai ieftin. Spor la fotografii!