| anonim_4396 a întrebat:

Salut, ce parere aveti?
https://www.cel.ro/wish/&wid=97504

Sunt compatibile toate componentele?
Ce ati schimba?

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Prea putin RAM, bani aiurea pe SSD mare. Daca iti crapa ala adio TOATE datele. Cel mai de bun simt e sa pui frumos unul de 240 GB pentru Windows si un hard de 2 TB pentru date. Tot cam in banii aia iesi. P.S. Stii ca nimeni sanatos la cap nu cumpara de la Cel, da? Uite un build oarecum similar cu ce ai tu pe acolo modificat conform cu ce ziceam mai sus - https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4111914/

| RaduConstantin200 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Multumesc de raspuns, dar a cam venit timpul batranului si lentului HDD, si m-am decis sa incerc un SSD pentru viteza de cateva ori mai mare, plus ca 1TB imi este mai mult decat suficient pentru jocuri, filme si altele; daca va pusca aia e, nu e ca si cum as tine date de la NASA pe el. Cat despre RAM, dupa calculele mele e destul, la ce trebuie mai mult? Si am ales sa achizitionez tot de pe Cel pentru ca au preturi mai bune, daca gasesti ceva mai ieftin altundeva poate m-am uitat eu gresit.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RaduConstantin200):

Lasa povestile cu batrinul si lentul HDD. Iti zic asta din experienta proprie si a celor apropiati mie - iti crapa FIZIC un hard disc, sansele sa recuperezi datele de pe el sunt de peste 50%, chiar daca e posibil sa implice niste costuri destul de mari (a patit-o de curand un prieten cu un hard extern, l-a costat vreo 1600 RON recuperarea), insa daca pica un SSD, poti sa spui ADIO datelor de pe el. Nu e vorba de date de la NASA, dar poate o sa ai chestii personale carora nu le vei fi facut backup din comoditate... RAM-ul nu e destul dupa nici un calcul. Deja sunt vreo doi ani de cand au inceput sa apara jocuri care nu prea se simt bine in 4 GB. De curand am testat un joc de la Amazon (New World, e inca in closed alpha testing) si iti pot spune ca se misca de cosmar cu 8 GB de memorie. P.S. Ia si cauta frumos ceva pareri despre CEL pe net. Nu totul se rezuma la preturi. Mai uita-te o data le ce wishlist am facut eu la garaj si compara cu ce ai tu la CEL. O sa revin eventual miine cu ceva de la garaj in functie de ofertele momentului.

| RaduConstantin200 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

La SSD tot nu ma bag, insa am mai luat cum am putut de la sursa si am facut asta https://www.cel.ro/wish/&wid=97518 (in legatura cu Cel, sunt foarte multi oameni multumiti de ce au primit, si daca e sa mai primesti o carcasa indoita sau ceva chestie sa stii ca am vazut si de la PC Garage destule ca acestea)

| RaduConstantin200 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Fiecare producator face asa, daca stii cum sa il iei si cum se procedeaza nu intampini probleme.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RaduConstantin200):

Ce producator? Nu prea inteleg la ce te referi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Componentele par ok, doar ca RAMul n-are de ce sa fie de 3000 mhz in conditiile in care nici procesorul si nici placa de baza nu suporta o frecventa atat de mare. Alege un kit de RAM care sa aiba frecventa maxim 2400, pentru ca aceea e cea pe care o suporta procesorul