| denisTiky a întrebat:

Ce pc imi recomandati sa fac in bugetul de 3000-3300 de lei. Nu vreau pcuri gata asamblate de pe diferite siteuri ci doar pe piese sa il fac eu. De preferabil sa aiba si un ssd mic cam de 120gb, daca nu tot e bine, dar daca se poate sa aiba si daca depasiti bugetul cu 60-70 de lei ca nu e nimic.

10 răspunsuri:
| Dervbt a răspuns:

Intra pe pcgarage si raspunde la intrebarile de la wishlist, o sa iti recomande expertii acolo.

| Andrewquq a răspuns:

I5 kabby lake, cu 8 GB ram și o placa video de 2 GB de la nVidia (920M sau gtx 750); am mai găsit și niște placi bunicele de la AMD, pe pc garage de 2 sau 4 GB vram in jur de 400-550 de ron, preț foarte bun pentru ceea ce oferă. Pentru viteza îți recomand un ssd; depinde și la ce îl vei folosi; gaming: îți recomand unul de 500gb, office, randări video, editare foto, munca intensă: chiar și unul de 120 ajunge, ai destul spatiu cloud de care sa te folosești.
Pe langa asta o placa de baza care sa suporte upgrade uri și o sursa de cel puțin 450w că sa suporte și viitoarele componente noi care vor mânca din ce in ce mai mult curent. Carcasa e la alegere. Eu zic că dacă ești un pic mai chibzuit îți rămâne și de o tableta happy
Nu înțeleg de ce toata lumea se înghesuie să își construiască PC uri singur.
Eu am luat un PC gata făcut acum 5 ani și nu s-a stricat nimic la el (procesor i3); atât că am upgradat placa video și sursa: un 1050Ti și o sursa de 450w.

| Superior a răspuns:

Https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3450924/
-Procesor Octa-Core performant,capabil sa faca orice in conditii optime-foarte optime precum gaming,randari,streaming,recording, editing, etc.
-Sursa, placa de baza, memorii RAM de calitate superioara.
-HDD de 1TB pentru jocuri, filme si SSD de 120GB
-Placa video capabila sa ruleze orice joc pe High in 60 sau peste 60 de fps-uri.
Daca poti sustine aceasta diferenta ar fi perfect.
Daca chiar nu poti...
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3450936/
E la fel de performant, doar ca sursa, placa de baza si ramii nu sunt la fel de calitative si pot rezulta intr-un bottleneck, ce-i drept foarte mic.

| JustCosmin a răspuns:

Am cam depasit putin bugetul: https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3450944/ :D

| denisTiky explică (pentru Superior):

Da dar ai depasit bugetul foarte mult. Si eu stiam sa imi fac pc asa bun in bugetul acesta(adica 3800-4000 de lei). Eu mi-am facut deja un pc in 3500 de lei si da, ce-i drept nu are ryzen 7 si ssd. In rest totul e la fel, si ceream alte idei de pc in bugetul respectiv.

| denisTiky explică (pentru Andrewquq):

Pai un prieten de al meu isi cumparase acum vreo saptamana sistemul Drifter V5 de la pc garage, si ne-am uitat in spate la cable management si erau o tona de fire adunate intr-un singur loc si acel plastic care era pus acolo nici nu mai putea intra la loc. Nu stiu de ce l-au facut asa rau si pe langa asta erau si foarte indoite firele si se puteau rupe cu timpul. Pe langa toate astea eu vreau un pc custom sa il construiesc eu nu sa il faca altii si sa fie cu componentele pe care le vor ei. Mie imi place mai mult sa le fac eu daca tot stiu decat sa le faca altcineva si sa le faca si prost pe langa asta. Apropo, cum sa pui placa video de 2 gb in 2018? Si mai ales gtx 920m care este varianta pentru laptopuri? Esti praf frate in astea. Mai bine nu raspundeai.

| denisTiky explică (pentru JustCosmin):

Imi place cum l-ai facut. Dar iti dau un pont, sunt niste rami de la Kingmax (zeus) sunt rgb, arata foarte frumos si au si frecventa de 3000MHz. Sunt in tot aceeasi bani cu ramii pe care i-ai ales tu(asta fost doar un sfat nu o lua in nume de rau). Mersi!

| JustCosmin a răspuns (pentru denisTiky):

Corect, dar nu se pupa nici cu placa de baza si nici cu procesorul.winking

| denisTiky explică (pentru JustCosmin):

La ce te referi cand spui "se pupa". Adica ca nu sunt compatibile? Ca nu am verificat asta.

| JustCosmin a răspuns (pentru denisTiky):

Pai nu prea. La placa de baza scrie asa: frecvente suportate: 2666/2400/2133 MHz.