| Andrei20167 a întrebat:

Ce procesor imi recomandati intr-un buget de macum 600 de lei? Pentru ca vreau sa-mi iau placa video gtx 1050 ti. Am placa de baza:
Placa de baza
Chipset
A58
Sloturi
1 x PCIe 3.0 x16, 1 x PCIe 2.0 x1
Sunet integrat
5.1 CH HD Audio
Sau dacă îmi recomandati voi alte plăci video de maxim 900 de lei care sa ruleze bine GTA V Fortnite CS:GO The Sims 4.
Multumesc!

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

NU SE POATE da vreun model de procesor FARA sa dai FABRICANTUL si MODELUL placii de baza!

E ca si cum ai spune: am o MASINA, are roti, volan, 2+1 scaune. ce fel de motor are?

| JackR a răspuns (pentru Bula):

Omul a scris clar "Chipset: A58". Restul detaliilor nu sunt importante, pentru ca nu poate exista dubiu in ceea ce priveste socket-ul procesorului, adica exact ce trebuia precizat.

| JackR a răspuns:

Intrebarea este ce placa de baza ai?

| Andrei20167 explică (pentru JackR):

Placa de baza
Chipset
A58
Sloturi
1 x PCIe 3.0 x16, 1 x PCIe 2.0 x1
Sunet integrat
5.1 CH HD Audio

| JackR a răspuns:

Deci entry level pentru procesoare AMD din seria "A". Poti pune orice procesor AMD A4, A6, A8 sau A10, pentru socket FM2+. Asta ar fi "cel mai bun" de pe piata, in momentul asta (si stocurile vor continua sa scada, pentru ca nu se mai fabrica de vreo 2 ani!): https://www.emag.ro/......DQHCW3BBM/

| Andrei20167 explică (pentru JackR):

As vrea sa pun GTX 1050 TI langa un A8 6600K HD, e bine?

| JackR a răspuns (pentru Andrei20167):

1. A8 6600k este pentru socket FM2, nu pentru FM2+. Se poate instala si functioneaza, dar nu la capabilitatile maxime ale placii de baza.
2. A8 6600K este slab pentru GTX 1050 Ti.

Concluzie: nu este recomandata combinatia! Ramai la A10 Kaveri 7870K.

| alexboss2020 a răspuns:

Iti sugerez sa iti iei un gtx 1050, la gtx 1050 ti exista riscul sa ai un pic de bottleneck deoarece procesorul este pe o arhitectura foarte veche!

| Andrei20167 explică (pentru alexboss2020):

Deci dacă aș lua doar gtx 1050 și păstrez procesorul ar trebui sa mearga? Cat de bine ar merge? Ar merge jocuri gen Fortnite, The Sims 4, gta v, cs go?

| alexboss2020 a răspuns (pentru Andrei20167):

Ar merge fara nici-o problema aceste jocuri!

| Andrei20167 explică (pentru alexboss2020):

Multumesc deci raman cu a8 6600k HD si imi iau un gtx 1050 simplu si poate pe parcurs imi iau si alt procesor. Multumesc mult încă odată!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I3 8100