| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa aleg dintre acest PC și acest laptop :
https://m.emag.ro/......DV9JJ0BBM/

https://altex.ro/......nd7088tkq/

6 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Depinde.
Vrei un dispozitiv pe care il poti lua dupa tine?
Atunci cumpara laptopul.

Vrei un dispozitiv puternic pe care il poti folosi doar acasa?
Atunci cumpara PC-ul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vrei ceva pentru jocuri, sunt praf amandaua, sa revin la intrebare..as merge pe laptop fiindca e portabil si acupa mai putin spatiu.

| AlexDarius3 a răspuns:

PC-ul este bun pentru jocuri si e ieftin. Laptop-ul totusi poti sa il iei cu tine peste tot, dar daca are un sistem de operare prea nou (ca si windows 10) si are memorie de 4GB nu te astepta sa mearga prea usor.(mie nu imi arata laptop-ul, dar PC-ul da)

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Eu asi zice sa iti iei PC. Are specs destul de bune la un pret destul de convenabil. Este mai puternic decat laptopul.

In general, eu recomand PCuri din mai mult motive.

1. La aceeasi bani, gasesti PC mai puternic decat laptop. Laptopurile sunt mai scumpe pentru simplul fapt ca sunt portabile

2. Un PC poate fi upgradat. Poti schimba absolut orice pe el, deci in viitor iti poti lua o placa video mai buna, ca aia nu e stralucita. La laptop, poti schimba numai RAM si diskul. In viitor, daca vrei ceva mai bun trebuie sa it iei altul.

3. Laptopul este mai mic, deci componentele electronice sunt mult mai aproape unul de celalat. In PC sunt mai la distanta, ceea ce inseamna o racire mai buna, deci o performanta mai buna.

Bafta! happy

| TrustMeIKnow a răspuns:

Difera ce vrei sa faci cu el, eu unul as merge pe laptop, poate nu pe modelul acela dar as alege ceva portabil. Aproape zilnic trebuie sa il iau cu mine la munca sau facultate. Eu unul daca cumpar un laptop sunt constient ca acum cu specificatii bune/foarte bune o sa imi duca tot ce vreau, dar peste 5 ani o sa il schimb deoarece nu o sa imi duca cum vreau eu programele/jocurile, chiar daca ma joc rar.dar si cand ma joc stau cel putin 6-7 ore non-stop si vreau sa am parte de o experienta fluida.
Poti sa mai cauti laptop-uri pana in 2000 ron, de obicei gasesti cu specificatii foarte bune pana in 2500, acum tine si de tine ce buget ai.

| fl0rin96 a răspuns:

Alege pc-ul pentru performanta mai buna in jocuri, laptop-ul doar in cazul in care calatoresti si ai nevoie sa-l iei cu tine.
Din punct de vedere tehnic pc-ul este destul de mult peste laptop.