| anonim_4396 a întrebat:

Salut, ce sa aleg dintre un laptop cu Ryzen 5 3500U (placa integrata vega 8) si unul cu I3-6006U cu placa dedicata Geforce 920MX? Ambele au SSD-uri si 8 GB ram. Voi folosi laptopul pentru cateva jocuri (fifa 20, LOL, CSGO) si muzica. filme in rest.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci cu el, in sensul ca exista programe (sau jocuri) care sunt optimizate pentru Intel.

Insa in general, R5 3500U are
4 nuclee (si 8 threaduri)
Frecventa de baza 2. 1GHz
Frecventa maxima (Boost) pana la 3. 7GHz
L3 Cache 4MB

i3-6006U are
2 nuclee (si 4 threaduri)
Frecventa 2.0 GHz si NU are TurboBoost (frecventa ramane mereu 2GHz)
Cache 3MB

intre Vega 8 si 920MX, castiga "surprinzator" tot Vega8

Vega8 se bate de la egal la egal cu MX130, dar e mai rapida decat 920MX si MX110.

In plus, un laptop se alege si in functie de
--brand (as prefera un HP*
unui Myria oricand, indiferent cat e de puternic Myria si cat de slab HP-ul),
--constructia racirii, nu doar dupa puterea bruta
--eventual, dupa usurinta servisarii memoriei si stocarii.

* sau orice alt brand in care am incredere

1 răspuns:
| Alexuţ02 a răspuns:

Eu aș alege a doua configurație, dar nu cred că îți duce fifa 20 niciunul dintre ele

Scrie pe google fifa 20 sys req, e un site unde apare să bagi componentele PC ului și ți arată dacă l duce