| JustOneDay a întrebat:

Ce sa aleg intre Laptop Lenovo IdeaPad 100-15IBD cu procesor Intel® Core™ i5-5200U 2.20GHz, Broadwell™, 15.6", 4GB, 500GB, DVD-RW, Intel® HD Graphics, Microsoft Windows 10 Home și
Sistem Desktop PC Lenovo IdeaCentre H50-50 cu procesor Intel® Core™ i3-4170 3.70GHz, Haswell™, 4GB, 1TB, DVD-RW, nVidia GeForce GT730 2GB, Wi-Fi, Free DOS? Îmi doresc ceva pentru gaming în special, care credeți că e mai potrivit?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cel cu i3 are placa video dedicata si procesorul are frecventa mai mare. Cache-ul este la fel, numarul de nuclee la fel. Asa ca, i3-ul!

| alexboss2020 a răspuns:

Alege pc-ul e mult mai performant un i3-4170 decat un i5-5200u si placa video gt 730 ai da clasa unei placi video Intel hd graphics si plus ca gt 730 nu e placa video integrata, este dedicata si este mult mai bun.Deci alege pc-ul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gresit.I5 e mai bun. Are4 nuclee de cate 2, 20Ghz. Inmulteste numarul de nuclee cu 2, 20 si vezi rezultatul. La fel si cel cu I3, are doua nuclee, inmulteste 2 cu 3, 70 si vezi rezultatul. Diferenta o face hardul pentru ca cel I3 are 1 terra, si cel I5 are 500 de giga. I3 nici macar nu are windows pe cand I5 are win 10 si este si activat, nu vei avea probleme cu el.

| Zaharia_Codrin_1990 a răspuns:

Cel cu i3 este ala mai bun pentru gaming numai ca pentru ca e free dos trebuie sa ai windows pe cd sau sa știi sa instalezi din bot manager si iți recomand windows 7 pentru gaming deoarece nu îngreunează procesorul...