| Sinetricu a întrebat:

Salut, ce sistem de operare mananca mai mult dintre Windows 7 si Linux?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ce editii / variante?
(Windows 7 Ultimate, Pro, Home Premium...)
Ultima necesita mai putine resurse decat primele 2.
Iar daca bagi Starter, e si mai "light".

(Linux Mint 19.0**, 18.3, 17.3... Mint/ Cinnamon/ XFCE /KDE
(incepand cu 19.0 varianta KDE a fost intrerupta)

Ubuntu 18.10, 18.04, 17.10, 17.04...
Elementary OS 5.0, 0.4.1...
Zorin OS 12.4, 11.0, 10.0 (Pro, Core, Lite, Education)...
openSUSE Leap 15.0, 42.3, 42.2...

Am pus doar variantele de Linux pe care le-am folosit sau le-am testat. Tu posteaz-o pe cea care te intereseaza in mod special.
Daca e una raspandita printre utilizatorii acestui site (Mint si Ubuntu sunt mai raspandite in general), o sa poti primi si indicatii obiective.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E clar: resursele folosite de W7 sunt cel putin dublul celui folosit de Linux Mint sau Ubuntu Linux.
Aici ma refer atat la spatiul folosit pe hard disk, cat si la memoria RAM.

| cristi202 a răspuns:

Sistemele de operare maninca? Ce anume? happy happy happy
Cred ca intrebarea e destul de vaga, odata ce nu spui la ce versiune (distributie) de Linux te gindesti. E ca la Windows, unul e Windows 85, si altul e Windows 10.

| DenisIonut01 a răspuns:

Probabil te referi la rami. Linux consuma mai putini rami decat un windows 7.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cred ca exista vreo distributie de Linux care sa consume nici jumate din resursele consumate de win7

| GabiLeonte2 a răspuns:

Depinde de versiunea de linux. Intre windows 7 si linux mint de exemplu. Linux mint consuma mult mai putin. Dar gandeste te bine. Unele chestii pot fi facute pe linux altele nu.