| Dumbi a întrebat:

Ce telefon imi recomandati cu un buget in jur de 2000 de lei?

Răspuns Câştigător
| Superior a răspuns:

ASUS-ul meu e destul de bun. http://www.pcgarage.ro/compara/1251151,1401871
ASUS
-are camera mai buna (12mp VS 16mp)
-memorie mai mare (32GB VS 64GB)
-RAM mai mare ( 3 vs 4, iar pe un telefon RAM-ul e unul din cele mai importante lucruri ).
Chestia la Huawei P9 e ca are un procesor mai puternic, fata de Asus ZF, acum depinde si de preferinte si utilizare.
Nu zic ca Huawey P9 e un telefon prost, dar nici "mult mai bun" fata de ZenFone.
Pe deasupra, daca ZenFone-ul costa 1400 lei pe EMAG, aia e. Eu doar i-am prezentat un model, restul depinde de el sa caute cat mai ieftin.
Cand da un buget de 2000 de lei, normal mi se pare sa incerci sa storci performanta pana in maximul de bani.

18 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Crush247 a răspuns:

Iphone, crede-ma odata ce o sa incepi sa folosesti Ios nu o sa te mai plictisesti de el.
Eu eram cu un imprimeu in cap '' Samsung cel mai tare / Samsung cel mai bun, Samsung, Samsung si iar Samsung ''. Pana cand m-i s-a stricat un S2 si mi-am luat un Iphone 4s, de atunci am schimbat toate generatiile (4s - 5s - 6s plus - si momentam am 7 ).
si acum le am pe toate 3 (exceptand 7-ul pe care il folosesc ) intr-o noptiera, fiecare in cutia lui, functionale nota 10.
Crede-ma pe cuvant ca nu e o investitie proasta.
Plus ai multe avantaje ca si utilizator de Iphone.

| Superior a răspuns (pentru Crush247):

"Iphone, crede-ma odata ce o sa incepi sa folosesti Ios nu o sa te mai plictisesti de el. " Pe bune?
1. Iphone are o interfata extrem de simpla, nepersonalizabila si plictisitoare.
2.Magazinul IOS e ceva mai complicat fata de Google Play
3.IOS este limitat, spre deosebire de Android care are mai multe optiuni
4.Ce avantaje? Primesti mere din care s-a muscat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

"mere din care s-a muscat" moor xD big grin

| Crush247 a răspuns (pentru Superior):

Citeste si tu astea, mie prea lene sa ma cert cu tine :);)
adica vad in raspunsuri doar Rasnite de telefon, gen '' Huawei, Allview'' sa zicem sa Samsung ar mai merger, dar din persectiva mea, nu as da atatia bani pe un cadavru de telefon, am destui prieteni care au p9 iar duca cateva luni incepe sa faca faze, au ajuns sa ii dea Hard reset macar o data pe luna ca merge invartit la manivela.
In schimb nu am vazut iphnone Blocat, nu am vaut niciun prieten sa se planga de un iphone, de ce crezi ca toate celelate tari prefaera iphone? ca doar nu sunt prosi, suntem noi romanii prea inapoiati, nu tinem cont de criteriile de baza ale Android, daca vedem un cancer de p9 cu 4 gb ram si nu stiu ce prcesor am fi in stare sa ne aruncam in cap ca poate concura cu iphone-ul 8 care o sa apara in vara... Na mentalitate. asa ca pune mana, citeste aricolele alea, vezi ca este un canal pe Youtube '' everythingaboutapple '' care face mereu comparatii intre iphone si diferite sisteme de operare unde a dovedit ca iphone 5s bate Samsung galaxy s6 edge (la rapididate, la uploadare de date etc.;)
http://www.businessinsider.com/......-s8-2017-4
http://www.tomsguide.com/us/iphone-is-better-than-android,news-21307.html

| Superior a răspuns (pentru Crush247):

Eu am un S3 de 2 ani si merge impecabil happy Doar 5 reset-uri i-am dat in 2 ani.
"3. It's the Easiest Phone to Use", nu stiu care e diferenta intre a folosi Android si IOS (sau poate exista tiganci care nu stiu sa gliseze ecranul, raman blocate la aplicatiile dupa prima pagina).
"8. Apple Pay", complet inutil asta in Romania happy
"7. Works beautifully with Macs",asta nu prea e un punct cu care sa bata Samsung,deoarece nu toti prefera Mac-ul, sunt mult mai multi utilizatori de Desktop PC decat de Mac, Mac e doar pentru oamenii ce nu ii intereseaza alte activitati decat ce au ei nevoie, exemplu munca la birou.
Restul sa zicem ca le cred, dar nu pot fi convins pana nu pun mana pe un Iphone.

| Crush247 a răspuns (pentru Superior):

La punctul 3 s-au referit ca e o platforma usoara, ai tot ce iti trebuie in stari >> general. de acolo administrezi totul.
8 - nu e asa inutil, eu il folosesc aproape zilnic laughing
7 - Macbook-ul nu e neaparat ''de birou'' eu sunt producer muzical si folosesc mac-ul, navighez pe net cu Mac-ul, Am jocuri 2016 pe mac ( Mafia 3, gta 4, pes 206 ) si merg excelent fara lag-uri fara alte prostii. si da ce e adevarat nu toti folosesc Macbook, nu e convenabil sa iti iei un Macbook de 4 mii e dolari (asta il am eu ) dar sunt si mai ieftine si as prefera un macbook mid 2012 decat un Asus, Toshiba sau Hp. Stii cum e, parerile sunt impartite iau gusturile nuse discuta. happy

| Superior a răspuns (pentru Crush247):

Cine a zis ca trebuie sa iei ca PC Asus, Toshiba sau HP? Poti sa ti-l faci pe piese happy Am vazut cum merge GTA V pe un MacBook de 4000$, il ducea Low in 30fps laughing)

| Pool77 a răspuns (pentru Crush247):

Nu inteleg ce vrei sa demonstrezi prin posturile astea.
1.Nu te-a intrebat nimeni ce faci in timpul liber sau ce lucrezi.
2.Nu te-a intrebat nimeni ce fel de laptop folosesti sau ce pret are leptopul.
3.Intelege o data ca fiecare se ia dupa gusturile lui si dupa portofel.
Am detinut pana acum numai Androide, Samsung S3-S4-S6Edge, o pocnitoare de Orange Nivo, Samsung mini primul telefon cu Android de la Samsung parca. Azi am vandut S6 Edge-ul, si vreau sa-mi iau un 6S, sa vad ce tot aveti cu softul ala, insa ma cam sperie. Are un prieten, 6S Space Grey l-am butonat cam 30 de minute si am gasit niste buguri interesante. Camera s-a blocat de 2-3 ori cand am intrat in aplicatie, trebuia dat restart de fiecare data sa mearga cum trebuie, am incercat sa fac poze repetate tinand degetul pe buton iarasi s-a blocat, mi s-a blocat cand am dat scroll din stanga sprea dreapta, intr-un an si-a schimbat butonul de On/Off de 3 ori findca nu mai mergea.
Intr-adevar, Androidul degeaba are 3-4 GB ram, ca daca-l soliciti apare lagul.
Astia care comentati aiurea ca nu aveti lag etc nu-l folositi asa cum trebuie, am activat Sync pentru 3 e-mail-uri, blethoot pentru handsfree si intre timp am rulat un joc simplu, Triviador mai exact, dupa ce am dat sa ies pe pagina principala dupa 3 sec au aparut si iconitele. Am folosit un terminal de top, S6E nu orice coaja de telefon la 300 de lei, si nu mi se pare normal ca la 2400 RON sa am un lag in halul asta.
M-am uitat la videoul ala, nu prea are dreptate tipul, in down S6 bate oricand iPhonul, plus ca orice aplicatie si instaleaza mai repede pe el.
Fiecare are defecte si minusuri, depinde care ne place mai mult.

| Crush247 a răspuns (pentru Pool77):

Nu am vrut sa ma '' laud'' spunand ce detin. am vrut sa zic ca eu unul sunt foarte multumit de serviciile Apple si nu le voi schimba de curand!
Plus cum am spus si mai sus '' Gusturile nu se discuta! ''.
Prietenul ala al tau poate avea un space grey replica, au scos Chinezii un model lare e exact la fel, dar daca te uiti foarte atent la el scrisul de pe spatele telefonului este mai deschis, antenele de semnal sun mai jos putin iar si s-ar putea ca logo-ul Apple sa fie cu frunza invers.
Un Space grey nu se blocheaza la testele pe care le-ai pus tu acolowinking

| Pool77 a răspuns (pentru Crush247):

Prima data asa ne-am gandit si noi, insa nu prea cred ca eMag vinde chinezarii la 3200 RON, plus ca are factura si garantie si telefonul a fost schimbat de 2 ori la Noumax pentru butonul de on/off.

| Eduaard a răspuns:

Allview x4 soul.
Chiar daca multi nu au incredere in aceasta firma, sa stii ca e foarte buna.