| Illuminati2016 a întrebat:

Ce vrea sa insemne 5V = 2.5A/9V = 2A/12V = 1.5A.Are de a face cu quickcharge, asa scrie pe un incarcator de Xiaomi Mi Mix

Răspuns Câştigător
| NGheorghe a răspuns:

Exact pe dos:
12V-este cel mai rapid
9V-este mai lent
iar 5V - ajunge în jur la 4h.
Poți face și calculul
12V x 1, 5A=18w(wați)
9V x 2A=tot 18w (dar pe final 90-100% este mai lent)
5V x 2, 5A=12, 5w (nașpa)

4 răspunsuri:
| gomen a răspuns:

V inseamna volt(volți), A inseamna amper(amperi).
Tensiunea se masoara in volți, iar intensitatea in amperi. Cred ca la asta se refera daca e vorba de un incarcator.

| Frank51 a răspuns:

V- voltaj, A-amperaj. Cu cat mai mare amperajul cu atat mai multa energie va fi trimisa spre bateria telefonului.

| Tpufan123 a răspuns:

Sa iti traduc: Incarcatorul tau incarca 5volti cu 2, 5amperi (este cel mai rapid din ce ai spus acolo)
Sau cu 9v si 2A (ti se incarca tel cam intr-o ora jumatate)
12v si 1, 5 A este cel mai lent ( insemnand 2ore si cv sau 1 ora si 89) la asta nu sunt sigur nu am avut niciodată, dar la 5v cu 1A se incarca complet intr-o ora. Bafta, sper ca te-am ajutat!

| Tpufan123 a răspuns (pentru NGheorghe):

Salut! Ai dreptate, recunosc ca am gresit! Multumim ca ne-ai iluminat!