| celTanar a întrebat:

Cei care va pricepeti la tehnica - ceva sfaturi pentru a nu uza prea repede bateria device-ului mobil? Din ce am citit pana acum:
- sa incarc mereu pana pe la 80-90%; sa nu las sa scada sub 10-20%
- sa dezactivez WiFi cand nu-l folosesc / sa-l pun pe airplane mode
- sa dezactivez conexiunea la date cand nu o folosesc
- sa activez "Low power mode"
- sa scad luminozitatea ecranului
- sa instalez un soft care optimizeaza sistemul de operare (ex Root Booster)

Ce parere aveti de ce am scris? Alte sfaturi?
Ceva softuri care ajuta cu adevarat in managementul bateriei?
Am device-uri cu iOS si Android.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ce cunoscuta imi pare intrebarea. Vezi si:
https://www.tpu.ro/......nu-se-mai/

Cum am raspuns si acolo, da, este ok ce ai zis aici. Dar poti sa il incarci pana la 100%, nu este problema. La partea cu 10-20% ai dreptate, nu il lasa sa scada.

Low power mode il activezi daca nu il prea folosesti, daca te joci sau ceva, nu prea are rost sa il activezi, ca iti reduce din performanta, daca asta vrei.

Legat de soft, nu prea recomand. In general aceste programe ruleaza in spate, consuma si ele baterie si date.

Pe langa ce ai scris, mai sterge RAM-ul/cache-ul telefonului uneori, ai acolo un buton de optimizare, asa te asiguri ca nu mai ruleaza nimic din ce nu folosesti, in spate.

Si cam atat. Sa nu uiti de actualizari.
Numai bine! ^_^

Răspuns utilizator avertizat
| DoarBogdan a răspuns (pentru celTanar):

Este de ajuns doar sa dai pe butonul de "Optimizare" si se face automat big grin

Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Porcarii. Incarca full de pe la 1-3%, nu te stresa fara rost. Xiaomi Mi A1 aici, dupa 3 ani vreo 80% din capacitatea initiala, semne de oboseala ale bateriei am vazut abia de vreo cateva luni incoace. Oricum, chiar si asa, cu localizare, date, WiFi, Bluetooth pornite (smart ring Oura permanent + casti TWS uneori), tot am vreo 3 ore de SoT. Daca vrei sa tii telefonul ala 7 ani... atunci s-ar prea putea sa te ajute sfaturile alea stupide de mai sus. De ce stupide? La timpul pe care il vei pierde sa faci alea zi de zi, in 3 ani muncesti cit sa faci bani de 2 telefoane noi...

| Legion7X a răspuns:

Nu ai ce face, orice baterie se uzează treptat. Facebook, Youtube, jocuri + multe aplicații, consumă.
Un mic sfat este sa stai 1h pe el. Ști când termini de folosit, oprești wifi sau conexiunea de date dacă ai abonament și să reduci luminozitatea ecranului, în rest n-ai ce face. Sau poți să îl folosești precum babele de la Țară, răspunzi doar la mesaje și apel, apoi îl bagi în buzunar. Bateria este bateria, se slăbește.