| Frexter a întrebat:

Cei ce sunteti la curent cu site-ul pc garage, ce parere aveti despre Viking? Acel sistem facut de carte ei la care au schimbat multe componente...

Ei, vreau sa va spun un lucru: ei au pus un i3 coffe lake, si au schimbat placa de baza(un lucru ok ca acel i3 acum are 4 nuclee si cred ca ajuta in gaming), dar de ce au inlocuit placa video? De ce au pus acel KFA2 gtx 1050 ti in loc de gigabyte? Eu nu am auzit de cand sunt de brandul acesta, KFA2, care sunt diferentele de temperaturi dar si in performata intre kfa2 si gigabyte?

Credeti ca viking isi merita banii asa cum este el acum?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din moment ce acel sistem este facut de ei, poti cere modificarea configuratiei dupa placul si buzunarul tau.
Componentele se aleg in functie de destinatia de utilizare sibugetul cumparatorului.

| Frexter explică (pentru Bula):

Cine te-a mintit? Cum sa fiu eu in stare sa modific sistemul gata facut de cineva. doamnee

| Bula a răspuns (pentru Frexter):

Nu stii sa citesti sau nu intelegi ce am scris?
Ti-am scris: "acel sistem este facut de ei, poti cere modificarea configuratiei dupa placul si buzunarul tau."
Ei monteaza PC-ul la o configuratie pe care l-au gandit, din componente.
Tu, cumparatorul poti opta sa se monteze alt tip de component in PC (de exemplu alta placa video, alt hard disk etc.)
Si ulterior poti cere schimbarea configuratiei, dar in timpul garantiei modificarea trebuie sa fie facuta tot de ei sau de un service desemnat de ei.

Daca este diferenta de pret la componente, atunci pretul PC-ului se modifica cu aceea diferenta.

| Frexter explică (pentru Bula):

Pai,gigabyte,si kfa2, care e mai popular (in Romania cel putin)? eu zic ca gigabyte pentru ca sicer de kfa2 nu am auzit in viata mea, cineva a spus ca este putin overclockata. Dar acum nu asta conteaza, voiam sa spun ca nu cred ca imi modifica cineva pcul fara sa ceara o anumita suma de bani in schimb. Si asta ma cam deranjeza, pe langa faptul ca placa aia e alba si tot sistemul este facut din negru si albastru....cam strica aspectul, acel gigabyte era negru, arata mult mai bine. Dar ma rog sa incheiem subiectul ca m-m-am lamurit cum sta treaba cu kfa2 si gigabyte

| Bula a răspuns (pentru Frexter):

Placa video, indiferent de cutie, se vede doar la spatele cutiei si este alb metal (galvanizat), deci e indiferent ce placa se monteaza, fiindca nu se vede din nici o parte diferenta.
Schimbarea unei placi video dureaza foarte putin (4-5 minute), deci manopera nici nu prea se incarca (multi o fac gratis daca cumperi placa de la ei).
Si, te asigur, cand dai comanda pentru o configuratie de PC, componentele stau inca pe raft, in magazie, doar dupa se asambleaza PC-ul. Deci, timpul si manopera este identica in orice varianta de placa video, ce ceri tu.

| EusebiuPWN a răspuns:

Brandul componentelor se schimba de la o zi la alta, un functie de ce au ei pe stock. Stai linistit, doar pentru ca nu ai auzit tu de KFA2 nu inseaman ca nu fac sisteme de racire bune, in afara sunt laudati. Oricum ar fi, 1050 ti e o placa rece, pana si un singur ventilator ii face fata fara probleme.
In ce priveste temperaturile si performanta, diferentele de temperaturi pot fi maxim 2-3 grade -+, in ceea ce priveste performanta toate placile 1050 ti sunt identice ca performanta, indiferent de brandului sistemului de racire.
Dar ca idee, in 3000 de lei incape i3 8100 si 1060 3 gb, mult peste 1050ti chiar daca are doar 3 gb de vram.

| Думитреску_Джордж_1994 a răspuns:

Kfa2 gtx 1050 ti este o varianta imbunatatita a nVidia gtx 1050 ti. e overclockata fin : D