| costinvlad490 a întrebat:

Cei de la Tim.it Italia spun ca aici nu se poate face FTTH(fibra în casa) și ca ajunge doar la cabinet. Dacă ei cumpăra cablul de fibră optică Gpon combatibil cu profilul Vodafone fibra(sunt la vdf dar Tim se ocupa în zona cu Fibra) poate sa îmi tragă FTTH sau nu au voie? Ce trebuie sa aibă cabinetul de distribuție ca să poată sa îmi ajungă FTTH? Este cabinet stradal, trebuie de fapt spliter de fibră FTTH? Sau cum? Se poate direct de la centrala?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ramificatiile la fibra optica se fac asemanator cu alte distributii (de curent, apa, gaz, TV cablu):
De la servere se conecteaza semnalul la cablul magistrala, din care se fac ramificatii locale si distributii pana la nivelul consumatorului.
Daca pe o magistrala sunt conectati mai multi furnizori, atunci beneficiarii se pot conecta digital la oricare din ei.
Posibilitatile tehnice trebuie discutate cu detinatorii magistralei si distributiilor de cablu.