| rainclouds a întrebat:

Cer ajutorul celor care sunt mai experimentati in pc-uri... am facut o " treaba " cu pc-ul cuiva... Am vrut sa-i pun inca un hdd in unitate... dar trebuia sa-l dau pe cel vechi mai jos ca nu imi ajungeau cablurile pana la hdd... si am desfacut 3 suruburi de la hdd-ul vechi... al 4 lea era blocat straight face in fine... l-a desfacut tatal persoanei cu mari chinuri... ca atunci cand am vazut ca da cu patentul in surubelnita... mi-a picat fata... dar ma rog... am dus hdd-ul vechi la mine acasa si am vazut ca inca mergea bine... spre usurarea mea... si cu ocazia asta am vrut sa desfacem si ventilatorul cu tot cu radiator la procesor ca era plin de praf. L-am desfacut si am observat ca procesorul era prins de radiator din cauza excesului de pasta termoconductoare straight face ma rog... am curatat si am vazut ca procesorul avea cateva picioruse strambate... le-am indreptat cu grija... l-am pus la loc... am scos placa de baza ca nu reuseam sa mai vad daca intra sau nu procesorul in slot ( din cauza radiatorului prins de el ) am pus-o la loc... am pus si ramii... am montat hdd-urile... placa video... tot. Aici e problema mare... monitorul nu mai porneste... doar unitatea... nu stiu de ce nu ia semnal de la placa video... Ma gandesc ca s-a stricat placa video, placa de baza... nu stiu sigur. Sper sa imi puteti da un sfat pentru a intelege mai bine ce s-a intamplat. Mentionez ca nu sunt un incepator in la capitolul pc-uri... deci nu stiti despre ce e vorba oh go on nu raspundeti degeaba happy

Răspuns Câştigător
| DoctorX a răspuns:

In general placa de baza face beep la initializare sau mai multe beepuri in functie de erorile intalnite la bootare (lipseste RAM, eroare placa grafica, eroare HDD. etc) - codurile beepurilor le gasesti in manualul placii de baza. Daca nu scoate nici un beep si conexiunea cu difuzorul carcasei este intacta, e posibil sa fie stricata placa de baza. Alte placi de baza comunica codurile de eroare prin ledurile de la carcasa (codurile culorilor se gasesc in manualul placii de baza). Daca nu ai manualul placii de baza, poti incerca sa il gasesti pe net. In lipsa codurilor de eroare, nu poti decat sa testezi piesă cu piesă, prin inlocuirea piesei suspecte cu una bună.

7 răspunsuri:
| Brotacelu a răspuns:

Ai incercat cu un alt monitor? poate este chiar de la monitor thinking

| zerozero a răspuns:

Porneste unitatea, apasa F8 de cateva ori si va porni monitorul. Poate pare un raspuns stupid, dar crede-ma si eu am patit asawinking

| aysun a răspuns:

Vezi poate e de vina cablul de la PC la monitor. Acum nu stiu cum s-o fi putut strica ala, dar mai e posibilitatea sa fi atins niste conductori in zona placii video. Ori, e posibil ca AGP-ul sa fi patit ceva. De obicei stiu ca e un buton mic langa AGP, eu cel putin asa am. Uita-te bine in zona AGP-ului (unde intra placa video) si vezi sa fie pus tot cum trebuie.
In cazul in care ai placa integrata, cam nasol...

| rainclouds explică:

Pai nu prea are logica... Un lcd care mergea perfect inainte de a desface unitatea... pur si simplu fara sa mai fie folosit... nici tinut in priza... nimic... sa se strice?laughing dar am sa incerc si astawinking

| rainclouds explică:

Multumesc celor care m-au ajutat happy Am rezolvat problema... laughing era din cauza ca procesorul nu intra in slotul mpga478 cum trebuia laughing statea de forma deasupra... azi am reusit sa-l desprind de radiator si sa-i pun o alta pasta termocoductoare big grin si dupa... a pornit si monitor si totul a mers cum trebuie happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am patit la fel... dar am umblat numai la ram... a zis ca a avut ceva probleme la bios si era ceva cablu din interior pe jumatate scos