| chelutzul a întrebat:

Salut.cine ma poate ajuta ca nu stiu cum sa lipesc cateva fire.am o mufa jack stereo cu fire alb rosu si 2 mufe jack pentru sistem 5.1 cu firele mufa alba-cablu negru, mufa rosie-cablu galben.cum trebuie sa lipesc firele ca sa am un cablu jack 2la 1? daca se poate si o schema facuta in paint big grin

1 răspuns:
| Dominicc a răspuns:

Nu o sa reusesti nimic asa.
Cand faci din rahat bici nu iese nimic.

daca legi totu pe o singura mufa nu vei mai avea acelasi sunet ca la ceva stereo ci mono.
Fiecare mufa are sistemul ei separat de rezistente si filtre ca sa se auda bine.
ce vrei tu sa faci nu iese nimic.

Dca tot vrei. cablu rosu e in tot deuna + restul e -
se leaga in serie.
sau du-te la un magazin de piese electrice si ia o mufa jack care are in "spatele" ei 2 "suporturi" unde poti baga alte 2 mufe jack.
explica. i la vanzator. iti va da el mufa necesara si nu lega fire aiurea. Poate ramai fata sunet de tot