| ekkk a întrebat:

Salut,cine mai foloseste internet de la Orange prin cu router-ul Hwawei B310s-22?
Voua va merge la viteza 4g?
Eu stau la oras si zice ca e pe 4g dar dracu sa il ia ca merge groaznic... daca merge la viteze de 3 ge e bine..nici aia nu cred
Va rog sa imi raspundeti cat mai rapid ca sa stiu daca e din cauza lor sau din alta cauza

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Eu stau la sat, am pe modem, tot de la Orange, la inceput, pe 3G (nu era pe atunci 4G) mergea bestial, dadeam un film jos in cateva minute, acum, cu trafic dublu, modem mai bun si probabil 4G, abia se tiraste, ideea e ca am facut reclamatie ca de la un moment dat avea momente cand mergea foarte prost, au venit doi tipi cu laptopuri, s-au conectat, au verificat reteaua, au vazut ca pe o lungime de banda intr-adevar erau probleme, au zis ca vor sesiza firma, ca dupa o saptamana sa primesc raspuns ca problema nu poate fi remediata! A trecut ceva timp de atunci, si parca lucrurile s-au mai imbunatatit, insa nu merge cum mergea la inceput, acum vreo 4 ani.
Poate ca ar trebui sa faci si tu o reclamatie. Chiar de nu e nimic, ei vor veni sa verifice, si asa stii ca problema e de la tine. Iar daca e de la ei, poate se rezolva cumva.

| ekkk explică (pentru cristi202):

Acum 2 ani am mai avut un router, tot de la ei, era pe 3g si mergea de doua ori mai bine decat asta pe 4G
s-au prostit grav, multumesc pentru raspuns

| cristi202 a răspuns (pentru ekkk):

Nu stiu daca e vorba de prosteala. Am vazut un documentar despre retelele de telefonie celulara. Ideea e ca acum, cu ofertele existente, retelele sunt foarte aglomerate, in acel film se spunea ca s-a incercat sa se vada cit poate duce la maxim o retea, si dupa vreo 240000 de apeluri facute in acelasi timp, reteaua ceda, erau conexiuni care picau, si ma gindesc ca si internetul poate fi afectat de aglomerarea asta.