| AndreiMirlescu a întrebat:

Cine stie daca exista urmatoarea chestie si cum se poate face? Am conectat un tv la laptop prin hdmi, insa sunetul se aude doar la tv si boxele laptopului nu se mai aud. Cum fac sa am sunet pe amandoua?

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Varianta cu un singur dispozitiv:
La mine merge ori pe tv, ori pe laptop. Dau un click pe difuzorul din dreapta jos si inca un click pe numele dispozitivului aflat in functiune si imi apare meniul
"Select playback device" din care pot alege
tv-ul dand click pe "AMD HDMI Output (AMD High Definition Audio Device)" sau
laptopul dand click pe "Speakers (Realtek High Definition Audio)".
Daca sunt mai multe dispozitive audio, placi de sunet pe usb, dispozitive bluetooth, softuri pentru imbunatatirea si controlul sunetului, meniul "Select playback device" va fi mai bogat, insa doar un singur dispozitiv poate fi activ si sa redea sunetul la un moment dat.

Varianta cu 2 dispozituve simultan:
Am cautat pe google "2 playback devices at the same time"

Am incercat varianta cu "Stereo Mix" http://windowsreport.com/play-sound-2-devices-windows-10/
http://www.youtube.com/watch?v=LV46UXLsVW4

A mers, dar sunetul se aude putin decalat in timp, mai repede pe laptop si cu o usoara intaeziere pe tv, deci apare un efect de ecou.

Eu ajung la fereastra Sound asa:
Start, Settings, System, Sound, Sound Control Panel si se deschide fereastra Sound cu taburile: Playback, Recording, Sounds, Communications
sau asa: click dreapta pe difuzorul din dreapta jos, Open Sound settings, Sound Control Panel.

Am incercat si varianta http://www.youtube.com/watch?v=uhFXU_9PO_U si merge punand la A1 un dispozitiv si la A2 al 2-lea dispozitiv. Decalajul e mai mic aproape de 0. Inca nu stiu sa folosesc bine Voicemeeter - are un meniu mai complex.

Vad si aici ceva cu Voicemeeter, dar VoiceMeeter Banana :) http://windowsreport.com/two-usb-headphones/

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu poti, ai sunet doar prin televizor si sunetul din laptop sa anulat odata cu conectarea lui la tv, este ca si cand băgai un casetofon prin statie de amplificare sunetul se aude prin boxele amplificatorului si se anuleaza difuzorul, dar de ce vrei sa ai sunet si pe laptop si pe televizor?

| AndreiMirlescu explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pentru ca laptopul meu are niste boxe destul de grozave si am tv care si el are sunet bun, dar fiind unul langa altul am mereu senzatia ca am o singura boxa...