| DangerPlayerRO a întrebat:

Salut comuniate, am o problema cu marirea frecventei la rami, ma poate ajuta cineva? Va rog frumos
Acesta sunt compnentele
Motherbiard- Asus p6t
Processor- xeon x5680
Ram-ddr3 2000mhz 2gb x 6placute
Am incercat si x.m.p si d.o.c.p si nu mi se aprinde monitorul, merge doar pe auto 1333 mhz

Răspuns Câştigător
| zilog a răspuns:

Ai greșit lipsă de logică și de documentare, când vrei să faci un lucru trebuie să te documentezi care este procedura corectă prin care acel lucru se efectuează!
se crește câte 10 MHz frecvența mergi până în windows
apoi restartezi calculatorul mai crești 10 MHz
și tot așa
până când vezi că face probleme dă erori nu se mai aprinde monitorul.
Dacă cumva calculatorul refuză șă mai mergă
atunci trebuie sa scoți bateria de la bios
și să muți jumper-ul de lângă bateria de la bios pe poziția CLEAR CMOS
cu calculatorul scos din priză
sa apeși de 2 ori pe butonul reset
apoi să ții apăsat 60 de secunde pe butonul POWER apoi să iei degetul de pe butunul power și să mai apeși incă o dată 60 secunde

Apoi să muți jumper-ul de la bios pe poziția pe care l-ai găsit
apoi să pui bateria la bios
apoi să introduci cablul de alimentare inapoi in calculator
si acum gata se aprinde calculatorul din nou
dar tu trebuie să îti fi notat care a fost frecvența precedentă pe care calculatorul tă mergea bine
ineinte de ultima frecvență care a dus la blocarea lui

așa acum intri din nou in bios și treci acolo manual 1732 de exemplu si gata acum merge alculatorul la viteza maximă pe care o poate suporta acea memorie Ram

dar mărirea frecveței procesorului sau a tensiunii de alimentare
sau a frecvenței memoriei ram
poate conduce dacă este o mărire exagerată la apariția de erori in anumite programe sau sincope in executarea unora dintre funcții

| DangerPlayerRO explică (pentru zilog):

Multumesc mult o sa incerc cum spui si daca merge iti dau funda

| DangerPlayerRO explică (pentru zilog):

Salut din nou fii atent putin am reusit sa maresc frecventa la rami la 1604mhz si este stabila, mergea si mai mult dar am lasat-o asa, dar se intampla ceva ciudat, aici nu pot sa pun poze dar o sa pun niste linkuri

| zilog a răspuns (pentru DangerPlayerRO):

Nu stiu de ce umbli la frecveta de la ram prin bios?
iti merge greu calculatorul si crezi că îl vei transforma intr-o navă de extratereștri?
Iti recomand să renunți la windows si să treci pe ubuntu
uite iti dau si un form unde poti sa pui multe intrebari
si aici pe forumul acesta gasesti raspunsuri aproape la toate intrebările pe care le-ai putea pune in legătura cu ubuntu

forum.ubuntu.ro

9 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

"am o problema cu marirea frecventei la rami"
m-ai pierdut, de ce vrei sa faci asta?!?
1. e riscant se pot arde
2. aproape sigur o sa ai erori
3. trebuie sa citesti pana iti vine acru cum se face
4. iti trebuie racire
etecetera

| DangerPlayerRO explică (pentru Zuzu1991):

Am heatsink pe rami ventilatoare tot

| Zuzu1991 a răspuns (pentru DangerPlayerRO):

Succes

| zilog a răspuns (pentru Zuzu1991):

Nu este riscant
nu se pot arde
nu iti trebuie răcire externă

în cel mai rău caz ori se blochează tot calculatorul in cele mai dese cazuri in care nu incerci mărirea treptat treptat să zicem din 50 in 50 MHz și să scrii pe hârtie ce frecvență ai avut ultima dată când ția mers bine.

Se face din bios unele bios-uri permit mărirea frecvenței ram-ului si a procesorului
Unele bios-uri pemrit si să ii faci overclok adică să ii bagi mai mult curent
aici pot apărea riscuri in foarte putine cazuri se arde cam 4 din osuta

ce să iti mai spun despre mărirea tensiunii de alimentare pe memoria ram
nu mai stiu cu cât se alimentează memoriile astea ram ca eu lucrez cu memorii care vor fi date pe piata peste 10 ani
pentru ca oamenii care lucreaza in cercetare in informatica unii dintre ei au procesor i5 din anul 2005 când inca nu se inventase
( de exemplu eu aveam in anul 2003 calculator cu 32 procesore fizice pentium 75 )

Hai să zicem că memoria ta merge cu 1, 2volți in mod normal
tu ii poți mări tensiunea de alimentare până la maxim 1, 5Volți
Eu recomand din start mărirea tensiunii de alimentare la toate plăcile ram indiferent chiar dacă vrei să îti mergă mai bine calculatorul chiar dacă nu
pentru că există o greșeală de proiectare cam prin majoritatea laptop-urile si in majoritatea plăcilor de bază
ei nu au luat în calcul că se pierde prin firele de pe placa de bază 0, 2... 0, 3volți
așa că eu recomand standard primul lucru care trebuie făcut la un calculator ce permite treaba asta mărirea temsiunii de alimentare a procesorului si a memoriilor ram cu 0, 2volți
DACĂ SUNT PE AICI SPECIALIȘTI ELECTRONIȘTI CARE SE PREGĂTESC SĂ MĂ ÎNJURE
DAU ȘI EXPLICAȚIA
SCADE IN CONSUM
asta este răspunsul pentru electronisti " scade in consum "
adică tensiunea aceea este una teoretică dar ia puneți voi aparatul de măsură și vedeți câți volți aveți pe memoria respectivă
si acum ați descoperit că aveți cu 0, 2... 0, 3Volți mai puțin de cât vă arată în bios! Cum se explică treaba asta!?
se explică prin faptul că memoria respectivă consumă și ea ceva
iar consumul respectiv dacă pică pe traseele respective extraordinar de subțiri de pe placă acele trasee se transformă in rezistențe asta înseamnă că voi veți avea în realitate memoria inseriată cu o rezistență

La fel și la procesor eu din start îi măresc tensiunea de alimentare cu 0, 3Volți asta pentru cazul in care doar vreau să meargă așa cum a gândit fabricantul acel calculator nu pentru cazul in care doresc să meargă mai repede sau mai bine. ci doar să corectez greșeala de clacul energetic.

Acum dacă vrea cineva să mărescă frecvența de lucuru a unui calculator care nu permite din bios acest lucru
acum există mai multe posibilități de execuție a acestei lucrări

una dintre ele ar fi schimbarea cristalului de quartz de pe placa de bază cu altul cu o frecventa mai mare
trebuie să se citescă mult in sensul acesta ca sa se afle documentatia tehnica a NorthBrige-ului sau sa se faca experimete cu diferite cristale de quartz
eu am reușit să fac calculatoare care mergeau cu 3, 5Mhz să mergă cu 8MHz doar prin schimbarea cristalului de coarț
Am mai făcut acest experiment si prin anul 2009 la un calculator PC și mi-a reușit.

Altă versiune de mărire a frecvențelor și tensiunilor de lucru ale computerelor ar mai fi
copierea cu ajutorul unui programator de bios a EPROM-ului
adică se scoate eprom-ul bios-ul de pe placa de piese
cel mai sigur
se cumpara altul absolut identic de la adelaida sau conexelectronic
apoi se scrie cu un bios de la AWARD BIOS chiar daca nu este pentru placa voastra de baza cautati si veti afla ca exista bios-uri standard
caremerg pe toate calculatoarele de pe planeta

eu cred ca majoritatea fabricatilor de placi de baza nu se chinuie ei să reinventeze roata ci iau un bios gata fabricat de award bios
apoi il editeaza mai pun log-o mai ii opresc din functii
de exemplu nu mai lasa sa functioneze LOW LAVEL FORMAT
si alte chestii toarte utile
iar cu acest bios scris cu programatorul de bios-uri puteti sa fiti propietarul calculaotrului Dvs
până atunci sunteți doar un sclav care foloseste un bios pus la dispoziție de fabricatnul plăcii Dvs de baza
de ce spun sclav in engleza SLAVE
pentru că așa este si nu vreau să jignesc pe nimeni
ci din punctul meu de vedere toate bios-urile moderne din ziua de azi eu cred că sunt făcute in mod intentioant să trimită toate datele de pe ssd-ul dvs fără știrea Dvs la un anumit IP
Sau măcar index-ul hdd-ului Dvs.
Apoi dacă cineva fabricantul plăcii x de bază sau congregația mondială care conduce lumea
este interesată de y.doc sigur o să il copieze prin intermediul bios-ului respectiv de pe hdd-ul Dvs fără acordul și stirea ta.
Asta este doar o părere.

Si eu cred că antivirușii sau firewall-urile nu pot face apsoilut nimic in acest caz pentru că nu este o conexiune la nivelul sistemului de operare osi