| AndreiPintea a întrebat:

Salut comunitate, o scurtă intrebare. Am 23 de ani și am diploma de meserias Tehnician IT, am 3 ani de experiență ca IT Support Specialist și am certificatele LPIC-1, AZ-104, CCNA, CompTIA A + și ITIL v4.

Vreau să incep acum ca sysadmin. La ce fel de salariu ma poate aștepta?
Cel putin 1500€ brut?

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

1500 brut pare rezonabil ca sysadmin. Acum, daca esti bun si te duce uuuun pic capul, iei frumos si iti gasesti de lucru ca admin remote, iti faci srl sau pfa, si tarifezi cu abonament lunar plus plata per incident rezolvat si astfel o sa poti sa tii fara probleme suficienti clienti cit sa scoti macar de 3 ori suma aia.

| Violleta2022 a răspuns:

Ca sys admin incepator (junior), probabil ca te poti astepta la un 500 euro si daca in timp, dovedind ca esti bun, se poate revizui si creste. Nu uita ca nu ai facultate si nici experinta in administratie.

| Frank51 a răspuns:

Dacă ai experiență ca administrator de sistem salariile încep de la 4000 lei net, dacă nu ai nu prea poți intra fără vreo pilă.

| AndreiPintea explică (pentru Violleta2022):

500€ doar? doamne iarta-ma... Prietenul din Anglia ia 3500 de lire net...

| AndreiPintea explică (pentru GabiDumitrescu):

Am avut idea la fel. Sa ofer ca freelancer servicii tehnice si software

| Violleta2022 a răspuns:

Da-mi voie sa ma indoiesc de ce calificari ori experinta ai avea tu, daca afirmi ca esti un IT bun, dar nu ai nici macar ideea ca ceea ce ai scris pe un forum acum 2 zile, este inca vizibil in arhiva acelui forum...
acum 2 zile ai scris ca ai 21 de ani, iar azi ca ai 23.

"în 16 Iunie | AndreiPintea a întrebat:
Buna TPU, am si eu o nedumerire... Am 21 ani apropo..."

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreiPintea):

Nu uita ca esti in Romania si salariile nu sunt de masura celor occidentale, apoi ...ESTI INCEPATOR.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacacei 3 ani de experienta sunt pe bune si nu doar pe hartie atunci 1500 euro e un salariu decent si corect pentru sysadmin.

PS. Nu da atentie ce zice Jassmina, rolul ei pe TPU e sa dezinformeze. in 90 % din conversatii nu stie ce zice sau la ce raspunde

| sierra1 a răspuns:

"incep acum ca sysadmin. La ce fel de salariu ma poate aștepta?"

la ce firmă? ce spune angajatorul? ce spune contractul pe care (nu) l-ai semnat? ce-i aia "sysadmin"?

certificatele tale sunt zero fără ȘTIINȚĂ sau măcar o diplomă universitară