| djfreesh a întrebat:

Salut,conteaza placa de baza pentru viteza pc-ului? sau doar cpu,ram, placa video?

7 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Intr-o oarecare masura, da. Conteaza implementarea componentelor si mai sunt si alte caracteristici, cum ar fi BUS-ul si altele! De aia si pretul difera in functie de producator la aceleasi caracteristici ale placii de baza. Implementarea!

| DeyCj a răspuns:

Contează.Degeaba ai procesor, rami și placa video puternice dacă viteza de transfer a datelor este mica înte ele.Viteza este dată de magistralele plăcii de bază. Succes

| CiprianDoarEu a răspuns:

Pentru viteza pc-ului conteaza Procesorul, ram-ii si placa video happy

| nemesis1000 a răspuns:

Conteaza FOARTE MULT. Placa de baza are un CHIPSET care cu cat este mai recent produs, aduce performante remarcabile in special, in jocuri.Degeaba ai un cpu bun, un ram mare si o placa video buna, daca ai o placa de baza cu un Chipset invechit.Bafta.

| horia2012 a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci. Are importanta in sensul ca placa trebuie dotata tehnologic din start pentru transferuri la viteze mari a informatiei (porturi USB 3.0, SATA 3, RAID (posibilitatae de a conecta mai mult de un HDD, alaturi de o placa RAID controler), sloturi PCI-Expres 16 pentru a instala 2 placi video... dar toate astea nu au aproape nicio valoarea daca nu pui si componente care sa exploateze la maxim posibilitatile placii.

| sltlp a răspuns:

Are importanta si nu prea. Vad ca mutli bat campii cu chipset-ul. Da, ok, dar nu ai cum sa ai chipset prost pe o placa de baza "actuala". Iar diferentele sunt oricum destul de mici. Deci as zice ca nu prea conteaza. Mai mult te avanjeaza sa ai mai mult ram(cu o frecventa mai ridicata), placa vidoe mai perforamnta, cpu mai performant decat sa dai banii aiurea in placa de baza.

| Chermaneanu_Mihai_1996 a răspuns:

Nu conteaza foarte mult.