| coosmin24 a întrebat:

Copiez câteva poze pe un card de 16 GB. Poze jpeg de pe net descărcare, le introduc în dslr d610 și nu pot sa le vad.Stie cineva unde ar fi problema? De la card oare?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Formateaza acel card pe ntfs

| coosmin24 explică (pentru RAY):

L. Am formatat dar nu stiu dacă este pe ntfs. O sa încerc

| Lioana a răspuns:

Pe aparat nu se pot vedea corect decât pozele făcute de el. Pozele au in exif informații incompatibile cu aparatul. Poate daca modifici exif-ul în mod similar cu al fotografiilor create de el, se vor vedea. Pozele nu trebuie sa aibă rezoluție mai mare decât rezoluția maximă a aparatului.

| coosmin24 explică (pentru Lioana):

Pai și exista program de modificat exif?

| Lioana a răspuns (pentru coosmin24):

Exif-ul se poate modifica si din Windows Explorer din Details Panel.
Exista si programe de modificat EXIF-ul. "Exif Pilot" de exemplu.
Il poti lua de aici:
http://www.colorpilot.com/exif.html

| MihaiNicu23 a răspuns:

Poate ca isi va reveni dupa ce formatezi cardul, anumiti virusi duc la probleme de genul.

| 4ndr33y a răspuns:

Lioana are dreptate. In general aparatele foto nu citesc fotografiile din alte surse. Cardul nu are nici o vina.
Camerele citesc doar formatele in care sunt capabile sa faca capturi si citesc doar un anumit nivel de compresie jpeg.
Eu am incercat sa bag o poza pe camera sa o folosesc ca imagine de pornire, am redimensionat-o si la o rezolutie acceptata si tot n-a vrut sa o afiseze.