| tigrul2 a întrebat:

Cred ca este o problema hardware. Mi-am facut un pc pe piese in decembrie anul trecut si totul bine pana acum vara cand temperatura la procesor a ajuns la 60 grade si a placii de baza de la 28 constant a ajuns la 31. Care este problema? Caldura de afara? https://imgur.com/a/Kej2keC

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Temperatura sistemului de 31 grade este normala pe timp de vara.
Temperatura CPU maxim este indicata de 45 grade, ceea ce este de asemenea normala daca ai 31 grade in ambienta. O racire mai puternica se poate obtine doar cu cooler mult mai puternic si perfect montat, curat de praf.

| tigrul2 explică (pentru Bula):

Am pana in 45 grade cu rpm cand navighez. cand ma joc cresc.e cooler stock sipoasta stock

| LPCTSTR a răspuns:

Posibil, probabil.
Ai verificat pentru praf?

| TrustMeIKnow a răspuns:

60 de grade este bine, cand pe timp de vara am ajuns cu overclock la 96 de grade sa vezi atunci panica. Incearca sa il cureti de praf cu o pensula. Am vrut sa scriu sa iti schimbi pasta dar nu are rost, daca l-ai facut in Dec 2017.
Au putea face un mic upgrade la cooler-ul de procesor in cel mai rau caz (rau fiindca mai trebuie investiti bani).

| tigrul2 explică (pentru TrustMeIKnow):

Am i3 7100 si m joc pe integrata. stoiu ca mai trebuie investit