| AydarTwist a întrebat:

Cu ce program as putea ridica calitatea unui video de ex. 480p/720p in mai mult 1080p etc, Cum s-a procedat la filmul Scarface l-au facut mai clar in 720p, 1080p etc.Cum au procedat?

Răspuns Câştigător
| Iunix a răspuns:

... nu știu dacă poți să transformi un videoclip neclar, la o calitate mai proastă într-un film Full HD, deci la o claritate mult mai mare. Chestiile astea se fac în felul următor :
- Contează imaginea brută, adică cu ce a fost filmată scena respectivă, cu ce cameră de filmat și la ce calitate a filmat aceasta.
- Prin randare, imaginile ( secvențele filmate ) se pun într-un program de editare, se fac câteva modificări dacă e cazu și după se randează videoclipu.

Așa, trecând peste detaliile tehnice.

Fă rost de un program de editare ( eu recomand Power Director de la Cyberlink ), importă în program filmul pe care vrei să-l modifici sa să fie Full HD și randează-l la o calitate de 1080 p sau mai mult.
Pentru o randare la 1080 p ai nevoie de minim 4 gb ram și procesor i3 2,4 ghz.

Poți încerca să-l randezi și cu Windows Movie Maker, ăl poți randa la o calitate de maxim 1080p dar spre deosebire de Power Director, Windows Movie Maker nu are nevoie de un Pc performant.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Exista programe care pot imbunatati calitatea imaginii, recalculand trecerea dintre pixeli, fiind posibila refacerea unor detalii chiar si din cativa pixeli.
Aceste programe insa sunt extrem de scumpe si sunt destinate politiilor, armatelor, serviciilor secrete, care dispun de fonduri speciale mari in asemenea scopuri.

Acasa este dificil de realizat o asemenea imbunatatire, dar daca ai rabdare, poti sa incerci astfel:
1. Faci conversia filmului de la dimensiune mica la dimensiune mare, dar o singura treapta.
2. Cu efect de "manjire" (smoth filter) atenuezi claritatea, spalandu-se liniile care despart patratelele din cadre (incerci diferite gradatii de manjire).
Repeti 1-2 pana ce imaginea devine fara linii suparatoare de pixeli.

3. Cand se ajunge la marimea finala, se incepe procedura inversa: marirea claritatii (sharp), tot pe trepte mici, pana ce obtinem un rezultat satisfacator.

| AydarTwist explică (pentru Bula):

Da.mi daca vrei cateva exemple de programe de calitate cu care sa lucrez in asa fel.Te rog

| Bula a răspuns (pentru AydarTwist):

Nu programul trebuie sa aiba calitate, ci mana ta... happy

Eu folosesc Ulead Video Studio.

| RAY a răspuns:

Nu poti, si eu am incercat asta nu poti face asa ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba poți, dar... dacă iei un video 720p și îl faci 1080,
vei lărgi pixeli, și se va vedea urât. Deci, nu are rost.

| AydarTwist explică (pentru anonim_4396):

Pai si sa zicem daca procedez invers am un video 720p si in fac 480p se vor compresa pixeli si se va mari calitatea imagini sau nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AydarTwist):

Se va vedea mai bine, depinde.dar pe mare da.

| BostanDaniel1974 a răspuns:

"C:\Program Files (x86)\Video to Video\vv.exe"