| Andrei20167 a întrebat:

Cum as putea sa conectez un laptop la un PC, cu unitate si cu un singur monitor, ca al doilea monitor? Este posibil?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ca al doilea monitor NU poti folosi PC-ul. Ca monitor extern poti folosi televizorul, daca are intrare compatibila cu laptop-ul (VGA sau HDMI sau prin convertor /adaptor adecvat).

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Nu am incercat, dar unii zic ca se poate:

https://www.hanselman.com/......plays.aspx

In principiu e posibil.

| JackR a răspuns:

Tu vrei sa folosesti ecranul laptop-ului ca "second monitor" pentru PC. Asta nu se poate, pentru simplul motiv ca laptopul nu are intrare pentru semnalul video generat de o sursa externa (incazul tau, PC-ul), are doar o iesire video (VGA sau HDMI), la care poti conecta un monitor extern.

| TheRealFantasy a răspuns:

Ce vrei tu sa faci e aiurea si ilogic.
Monitoarele montate unul legat de altul care sa functioneze ca extensii nu sunt gandite asa si nu vad un mod in care poti sa o faci, cel putin nu in modul in care ai tu in cap.
Ai avea nevoie de un cablu VGA/HDMI care sa intre in "monitorul" laptop-ului doar ca nu prea ai cum. De ce?
1. Laptop-ul are un display, spre deosebire de monitoare functioneaza diferit asa ca nu ai cum sa conectezi separat doar display-ul laptop-ului la alt DESKTOP PC, asta fiindca
2. Laptop-ul are o constructie diferita fata de un DESKTOP PC, alt tip de placa de baza, alt sistem.

Invers ar fi total altceva, gen sa conectezi monitorul PC-ului la laptop ca monitor secundar, daca vrei sa faci neaparat asta.

| CosminFlo a răspuns:

Stiu ca este posibil sa folosesti perifericele de la pc la laptop sunt niste programe de la Microsoft sau ceva cauta putin pe net si cred ca il poti gasi si cred ca poti sa-l faci second screen.

| Matei_Ionut_Marian_1991 a răspuns:

Nu inteleg prea bine intrebarea dar presupun ca vrei sa umbli pe laptop de pe pc sau viceversa poti incerca team view.

| Andrei20167 explică (pentru Matei_Ionut_Marian_1991):

Vreau sa conectez gen laptopul la calculator si sa l folosesc ca al doilea monitor.
Ce este un team view?