| Young27338273 a întrebat:

Salut cum fac că sus pe tastatura deasupra literelor qwerty să-mi apară cifrele? 12346790

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Trebuie sa gasesti in setarile telefonului submeniul "Limba si tastatura".
In functie de modelul telefonului, locația acestui meniu difera putin, de ex la Huawei se afla in meniul Sistem, la Realme e la Setari Aditionale - "Tastatura si metode de introducere".

Intri acolo si alegi tastatura (probabil Gboard), si la Preferinte, ai optiunea Rand cu cifre, ce trebuie activata.
Daca folosesti tastatura de la Microsoft (Swiftkey), ce cauti tu se afla la "Aspect si taste".