Întrebare recomandată | cavalerul11 a întrebat:

Salut cum fac sa scap de asta cand deschid calculatorul imi apare asta a disk read error occurred Press Ctrl-alt-del to restart ce sa fac la erroarea asta

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Aceasta eroare apare datorita faptului ca ai inchis windows-ul fortat si nu a avut timp sa-si salveze setarile de sistem.De asemeni si datorita bad-urilor de pe hard disk apare tot eroarea asta si datorita unui virus la fel face.
Verifica in Bios daca este setat sa booteze prima oara de pe HDD-ul pe care ai instalat windows-ul.
Tot in Bios incearca sa dai Load Fail - Safe Default sau Load Optimized Default (difera in functie de bios)

Daca sunt probleme cu HDD-ul
Downloadezi Ultimate Boot CD:
http://www.softpedia.com/progDownload/Ultimate-Boot-CD-Download-5992.html
Tutorial Ultimate Boot CD
http://queen-soft.blogspot.it/2008/12/tutorial-ultimate-boot-cd.html
Dupa ce ai scris discul, selectezi butare de pe CD din BIOS si rulezi un program de diagnosticare HDD.
Incearca-le pe astea.

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

E de la windows problema.Așa e construit ca să te lase la greu.În cazul în care nu merge să reinstalezi sistemul ia legătura cu mine că s-ar putea să ai bad-uri logice pe hard disc.Astea le rezolv contra costul sumei de 25 ron pe oră. Detalii în privat sau pe :
http://depanare-calculatoare.nnc.ro
la numărul de telefon de acolo.Succes

| Kattan a răspuns:

Inseamna ca ti-a picat Windows-ul sau hardul. Daca nu ai nimic de salvat din el, incearca sa reinstalezi Windows-ul.

| baiatuucupizzza a răspuns:

Incearca sa reinstalezi windows-ul

| PotatoMustDie a răspuns:

Cred ca hard-ul este de vina. Incearca sa intrii in Bios si sa dai Load Fail - Safe Default sau Load Optimized Default.

| SkyIsMyLimit a răspuns:

Reinstaleaza windows-ul! Si incearca o versiune mai noua daca actuala e cam veche.+instaleaza draivere

| Al3xAnDrU66 a răspuns:

Am patit si eu asa cu laptopu acum o luna l-am dus la reparat si avea diskul rupt a trebuit sa il schimbu(windowsul nu mergea sa fie instalat nu imi lua cd)deci trebuie sa schimbi diskul. Funda?

| AnOnIm1220 a răspuns:

Reinstaleaza windows-ul