| anonim_4396 a întrebat:

Cum functioneaza microfonul de la telefon de atunci cand pun cineva pe speaker el nu se aude pe el insusi si reuseste sa separe sunetul meu de sunetul care se aude de la persoana care vorbeste? Sunt pasionat de tehnologie si ma jur ca ma intreb de fiecare lucru cum functioneaza dar nu prea am gasit pe internet detalii despre asta.

1 răspuns:
| Frank51 a răspuns:

Nu e nevoie sa cauti acest lucru. Este de la sine inteles ca exista ceva built in in sistemul de operare care anuleaza sunetul produs de aplicatii si il "lasa" doar pe al tau. La telefoane foarte proaste sau laptop-uri se poate observa ca uneori exista reverb sau echo, din cauza proastei optimizari.