| Teodor239 a întrebat:

Salut, cum pot conecta routerul la laptop prin cablu, adica la router? Stiu unde se baga dar la laptop nu...

Răspuns Câştigător
| CarcotasulVesel a răspuns:

La router ai 2 tipuri de gauri:
gaura albastra si/sau pe care scrie WAN, separata evident de restul si in care ar trebui sa intre firul care vine de la net, daca vine fir UTP la fel ca ala pe care vrei sa il connectezi la laptop (in unele routere intra direct fibra optica)

2-4 (sau mai multe) gauri galbene/Orange pe care scrie LAN, una langa alta (deci sunt in aceeasi "oala"), in alea trebuie sa connectezi, iar firul nu poate fi infipt in alte gauri (in teorie arata la fel ca si gaura din laptop, insa uneori mufa din laptop poate fi diferita, sa aiba o clapa sau ceva asemanator)

daca ai un router de la Romtelecom (inainte de Telekom), sau ceva asemanator, trebuie sa introduci firul de net in LAN1 sau LAN2, NU in altele (celelalte 2 fac nustiuce altceva, doar Romtelecom stie in maratea lor IMBECILITATE)

daca ai mai multe fire si nu ai unde sa o infigi (inclusiv tampenia de mai sus cu numai 2 porturi de LAN folosibile) atunci ori deconnectezi altceva ori iti mai iei un switch, care iti mareste numarul de gauri de net

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Daca laptopul nu este prevazut cu port ethernet (rj45), singura metoda de conectare la retea este prin Wi-fi (wireless).

| Țoglă a răspuns:

L alaptop este aceeași mufă ca la router.

| Robert150103 a răspuns:

In primul rand vezi daca ai port de internet pe laptop, in care intra un cablu ethernet. La router in gaura albastra intra cablul de internet, iar in celalalte 3-4 cate mai ai libere intra cablul pentru transmiterea de internet. Bagi un capat in una dintre gaurile alea la router si un capat in laptop.