| Zinv a întrebat:

Salut. cum pot configura un router Huawei fara ca acesta sa aiba conexiune la internet?
L-am conecta la un aparatel mic.
in acel aparatel am bagat un fir alb care vine din perete si care a fost conectat la router-ul vechi.
Am mai conectat un fir galben care vine de la aparatel la router.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Procedeaza astfel:
1. In spate, pe router, ai 4 mufe de cablu de culoare identica (iesirile, la care conectezi calculatoare sau alte aparate locale) si o mufa de culoare diferita (intrarea de internet, de la "aparatel"). Conectezi cablurile corespunzator.
2. La bara de adresa a browser-ului din calculator scrii IP-ul de acces a router-ului (scrie in Manualul de Utilizare a router-ului) si urmezi pasii descrisi in manual pentru accesarea meniului de setare.
3. La capitolul de intrare (Wan) alegi intrarea PPPoE si introduci numele si parola de acces primit de la Digi (le gasesti pe prima pagina a contractului de internet). Atentie mare la respectarea literelor majuscule si minuscule (au coduri binare diferite)! Bifezi casuta de "Reconectare automata".
4. Salvezi configurarea si astepti repornirea router-ului (cca. 1-2 minute).
5. Dupa repornirea router-ului poti accesa internetul de pe calculator.

Daca doresti sa configurezi si wi-fi, atunci urmezi pasii conform Manualului de Utilizare.

Răspuns utilizator avertizat