| George00 a întrebat:

Salut. Cum pot sa aflu daca componentele de pc sunt compatibile intre ele? de ex daca imi iau o placa video cum stiu daca e compatibila cu placa de baza? sau placa de baza cu memoriile sau cu procesorul?
Daca aveti vreo idee va rog impartasit big grin

Răspuns Câştigător
| danimotenel a răspuns:

Pai cauti numele placi de baza si vezi ce suporta, daca suporta DDR ddr2 sau ddr3 pentru rami, daca are slot AGP de la 1x la 8x sau daca e pe PCI Express pentru placa video, su daca iti trebuie procesor te duci pe siteul procesorului si vezi daca exista numele placi tale in lista de placi compatibile(la procesoarele Intel exista o asfel de lista) daca iti iei hard disk te uiti sa vezi daca placa merge cu SATA sau IDE.

2 răspunsuri:
| Georgicuță a răspuns:

Pai ca sa montezi ceva ai nevoie de o placa de baza.Placa de baza contine:
1)Ram - Care se potriveste in functie de frecventa.De exemplu eu la al meu am DDR3 si frecventa este 1333Mhz.
2)Procesor - Pentru a schimba procesorul trebuie sa aflii ce socket are placa ta de baza si cauti un procesor cu acelasi socket
3)Placa video - Se diferentiaza in functie de DDR.Eu de exemplu am DDR3 sau DDR5 numai stiu sigur.
4)Si acum periferice-placa de retea, audio care sunt cam la fel (ma refer ca sunt compatibile cu orice PC aproap)
Cam atat, am sarit peste unele componente.

| George00 explică:

Multumesc am inteles. [naspa ca nu pot da 2x funde]