| mafiot1 a întrebat:

Salut cum pot sa aflu daca un Windows este original sau piratat?

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Daca ai avut ultimate cumparat, si cu asta nu ma refer la activat, atunci w10 e de asemenea licentiat.
insa din pacate tind sa cred ca e un windows ce era activat cu loader.
majoritatea instaleaza ultimate fara sa gandeasca ce versiune e mai adecvata pentru configuratia ce o au.
e si posibilitatea sa ma insel si sa ai un ultimate licentiat.
daca in urmatoarele luni nu o sa iti apara vreun mesaj ce te avertizeaza ca esti victima unei licente falsificate, sa fii multumit.
bafta.

7 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Cat ai platit celor ce ti l-au instalat?

Răspuns utilizator avertizat
| gelu1970 a răspuns (pentru mafiot1):

Daca ai avut ultimate cumparat, si cu asta nu ma refer la activat, atunci w10 e de asemenea licentiat.
insa din pacate tind sa cred ca e un windows ce era activat cu loader.
majoritatea instaleaza ultimate fara sa gandeasca ce versiune e mai adecvata pentru configuratia ce o au.
e si posibilitatea sa ma insel si sa ai un ultimate licentiat.
daca in urmatoarele luni nu o sa iti apara vreun mesaj ce te avertizeaza ca esti victima unei licente falsificate, sa fii multumit.
bafta.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Salut, daca e cumparat de undeva, original ar trebui sa coste cam 300 lei. Daca nu e original poate sa fie si 50 lei, iar unul care nu ai dat nimic pe el sau Dumnezeu stie de unde l-ai luat, e piratat 100%.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apesi Tasta windows+R (in acelasi timp si scrii "winver", apesi enter.Scrie acolo.

| DryIce a răspuns:

Daca nu ai cumparat licenta cu bani si e activat atunci e piratat. Daca il cumperi cu windows pe el, are licenta si o scie pe el, e un abtibild cu ea. Fa-i update ca te verifica Microsoft =)

| KillaNoFilla a răspuns:

Toate sunt lafel.Treaba e sa fie activat.
Dar daca il activezi cu kmspico e tot una, Microsoft nu o sa observe cel putin doecamdata.

| Mihaivladmihai a răspuns:

Buna...trebuie sa cauti "system" si acolo vezi niste informatii sumare ale calculatorului\laptopului. Unde iti scrie si ce windows ai iti mai scrie si pro sau nu. Daca nu scrie pro e piratat...Am 12 ani