| alexei2001 a întrebat:

Salut cum pot sa conectez monitorul la pc prin display port? Adica nu gasesc unde sa bag dp-ul in pc in placa video....Vad doar loc dvi si hdmi.

Răspuns Câştigător
| tpuuser999 a răspuns:

E OK cu DVI. Ar fi si mai OK cu HDMI (pentru ca suporta si sunet, daca monitorul tau are boxe). Cu adaptor ar fi degeaba, mai ales daca nu folosesti GSYNC, 3D sau daca nu ai monitor care sa suporte 144Hz.

5 răspunsuri:
| tpuuser999 a răspuns:

Exista adaptor de la HDMI la DP sau invers, dar nu e acelasi lucru ca si cum ai avea DP pe placa video (de exemplu NVidia GSYNC sau 3D functioneaza doar prin DP).

| alexei2001 explică (pentru tpuuser999):

Deci are rost sa cumpar adaptor sau raman la dvi? Este o diferenta mare cu dp ( cu adaptor) fata de dvi?

| alexei2001 explică (pentru tpuuser999):

Monitorul are 75hz nativ....Nu folosesc boxele de la el.Imi spunea cineva ca pentru a putea folosii monitorul pe 75hz trebuie neaparat dp
si ca pe hdmi si dvi nu merge mai mult de 60hz, d-asta intrebam.

| tpuuser999 a răspuns (pentru alexei2001):

E OK cu DVI. Ar fi si mai OK cu HDMI (pentru ca suporta si sunet, daca monitorul tau are boxe). Cu adaptor ar fi degeaba, mai ales daca nu folosesti GSYNC, 3D sau daca nu ai monitor care sa suporte 144Hz.

| maximka2245 a răspuns:

Da ai placa video

| alexei2001 explică (pentru maximka2245):

Am placa video... gtx750 ti