| regecaisa a întrebat:

Salut!
Cum pot schimba windows-ul fără sa stingă laptopul?
(Pe stick )
Deoarece ecranul laptopului e spart.
Am monitor la el, dar nu pot sa vad bios-ul doar pe ecranul laptopului care e spart pe monitor nu mi apare bios ul

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Introduci stick-ul cu kit-ul de instalare in laptop si dai restart.
Daca porneste de pe stick, atunci poti incepe instalarea.
Daca porneste tot cu Windows, atunci trebuie intrat in BIOS si modificata ordinea de boot SAU incerci sa intrii in meniul Boot, manual, dupa restartare (apasand rapid si repetat tasta corespunzatoare, de obicei F8).

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se poate asa ceva. Singurul mod ar fi sa iti creezi o imagine de instalare windows preconfigurata prin windows deployment. Acolo alegi toate setarile si se instaleaza automat tot. Dar e greu sa faci asa ceva. Cel mai usor ar fi sa iei ecran nou sau sa setezi din windows alt display

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din *bios alt display

| FantasyBoy a răspuns:

Daca e vorba de Windows 10, poti sa scoti SSD-ul din laptop, si sa faci instalarea pe orice PC sau orice alt laptop, apoi pui la loc SSD-ul in laptop si in 5-10 min. va incarca driverele pentru. laptop-ul tau.

| anonimg a răspuns (pentru FantasyBoy):

Nu merge așa, deoarece este necesară și prezența procesorului respectiv în timpul instalării.

| FantasyBoy a răspuns (pentru anonimg):

Catusi de putin, poti avea un sistem cu APU AMD, sa instalezi Win10 pe el, si apoi sa muti SSD-ul pe un sistem cu CPU Intel+placa video dedicata, Win 10, mai ales ultima versiune(20H2-2) va detecta noile componente si la update va instala si driverele.