| Ion1231 a întrebat:

Salut, cum pot trece de la windows 10 inapoi la windows 7?

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Optiunea prezentata in linkul colegului a existat doar la inceputuri, nu te mira daca nu gasesti asa ceva la Settings.

Acum se numeste "Go back to the previous version of Windows 10"
Adica te intoarce la versiunea precendenta de Windows 10, adica 2004, 1909, etc///
(si si aceea functioneaza doar in primele 10 zile dupa ce s-a aplicat un update major).

Pentru a reveni la Windows 7, trebuie reinstalare pe curat.

1) Adica scoti kitul de Windows 10 de pe site-ul oficial, cu ajutorul acelui Instrument (Tool).

https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10

2) E recomandat sa descarci imaginea in PC, nu sa o scrii direct pe Stick.
3) Poti incerca si sa scrii direct stickul din acel Instrument, dar daca nu merge, sau da eroare la instalare, etc. te intorci la pasul 2) si

2.1) descarci arhiva ISO in PC.
2.2) descarci utilitarul Rufus de aici
https://rufus.ie/en_US/
2.3) verifici daca PC-ul/laptopul tau are BIOS sau UEFI
https://www.marksei.com/wp-content/uploads/2017/03/BIOSvsUEFI.jpg

Daca dupa ce intri in BIOS (de regula tasta Delete sau F2, dar poate fi si alta) vezi o interfata saracacioasa cu doar 2 culori si controlabila doar cu tastatura, e BIOS
Daca e ca in dreapta, cu pictograme intens colorate, efecte moderne, si poti controla cu mouse-ul, e UEFI.

2.4) introduci un stick gol de minim 4 GB in PC, (sau cu nimic important pe el, caci se va sterge)
2.5) Pornesti Rufus, si in partea de sus o sa vezi literea si numele stickului recent introdus

https://www.windowscentral.com/......ng-iso.jpg

2.6) De la SELECT din dreapta alegi calea catre arhiva ISO pe care ai salvat-o in PC la pasul 2.1)

2.7) Daca ai UEFI, alegi sistem de fisiere GPT
Daca ai BIOS, alegi MBR

2.8) La File System alegi obligatoriu NTFS, in locul lui FAT32

2.9) START si astepti ~18 minute sa termine de scris.

2.10) Poti folosi stickul pentru a incepe Instalarea.

2.11) NU e recomandat sa modifici litera stickului in BIOS, e scarpinat dupa ureche si te complici inutil.
Trebuie sa gasesti tasta de Boot Rapid (Enter Boot Menu, ceva de genul acesta)
O sa o vezi undeva in partea de jos cel mai probabil, in primul ecran ce apare dupa ce apesi butonul de pornire.
In imaginea de mai jos ai doua exemple, sunt 2 imagini diferite partial suprapuse.
Iti arata ca poate fi F11, sau F12.
Din experienta iti zic ca poate fi la fel de bine F9 sau F10.
Ramane sa o gasesti.

http://www.deskdecode.com/......essage.png

2.12) cand ai identificat-o, daca o apesi in mod repetat imediat dupa ce ai pornit PC-ul, va aparea o mica fereastra pe ecran din care trebuie sa alegi stickul. (poate apare doar litera lui, poate apare numele, sau poate apare ceva de genul: Flash Storage, USB Storage, USB HDD, etc)

| NLS a răspuns (pentru NLS):

M-a luat valul si am uitat ca vrei Windows 7.
In acest caz, nu mai e valabila prima parte, doar ultima, cu Rufus...

Arhiva ISO cu Windows 7 trebuie sa o ai tu.

Insa de ce doresti Windows 7?
Pentru ca 10 merge greu?

Daca stii ce sa ii faci, merge aproape la fel de bine ca 7, diferenta intre ele e nesemnificativa.
Ba chiar si la aspect le-am facut sa semene destul de mult (mai putin Options).

E drept ca ia vreo 2 ore bune, dar merita, la final ai un PC cu Windows 10 care zboara.
Daca nu stii ce trebuie sa faci, scrie-mi pe privat si iti explic cum se opreste Cortana, telemetria, serviciile inutile, aplicatiile moderne care se pot dezinstala...
Trebuie pus si totul de la Privacy pe OFF (mai putin Camera si Microfonul).
E indicat sa blochezi functia Auto-Update si sa le faci manual din cand in cand...pentru ca si aceste verificari zilnice consuma resurse.

La inceput nu mi-a placut Windows 10, dar am descoperit ca nu e atat de strict, si te lasa sa dezactivezi bloatware-ul inutil.
Desktop-ul meu:

https://imgur.com/IOnzMZK

| Zuzu1991 a răspuns:

NUMAI cu format
orice alta solutie are cel putin 98% probabilitate sa faca fail
mai ales tutorialul ala de pe utube de mai sus, care are cateva limitari, cum ar fi, windows-ul 10 a fost instalat peste windows 7, iar asta de curand, altfel pana la urma dispare posibilitatea

| flixbuster a răspuns:

Greu si nu merita.

| Nemeessis a răspuns:

Trebuie să reinstalezi Windows-ul pentru că nu poți face downgrade.